Szkolenie dla mołdawskich policjantów pionu kryminalnego
W dniach 6-9 października 2014 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku odbyło się szkolenie dla 10 funkcjonariuszy Generalnego Inspektoratu Policji Republiki Mołdawii.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach komponentu Zwalczanie przestępczości na szczeblu regionalnym w projekcie pt. Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości, współfinansowanego w ramach Planu współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 r.
Koordynatorem projektu jest Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP współpracujące z Biurami KGP oraz jednostkami polskiej Policji odpowiedzialnymi za kwestie merytoryczne.
Komponent regionalny, którego liderem jest KWP w Gdańsku, jest jednym z czterech komponentów tematycznych, które prezentują polscy eksperci w ramach poprawy bezpieczeństwa publicznego oraz wsparcia policji Republiki Mołdawii w kierunku przekształcenia jej w nowoczesne formacje typu policyjnego.
W maju br. odbyło się szkolenie dla kilkudziesięciu funkcjonariuszy mołdawskiej Policji z zakresów objętych działalnością wydziałów kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego. Październikowe szkolenie było przeznaczone dla 10 policjantów pionu kryminalnego wyselekcjonowanych z tej grupy oraz ekspertów kryminalistyki i przedstawiciela Dyrekcji ds. Ochrony Świadka.
Pierwszy dzień szkolenia był w całości poświęcony oględzinom miejsca zdarzenia, ujawnianiu i zabezpieczaniu śladów różnych rodzajów przestępstw. Zajęcia poprowadzili eksperci Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku, dzieląc się z mołdawskimi kolegami swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami.
Kolejny dzień poświęcono zagadnieniom leżącym w kompetencjach Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego: pomocy pokrzywdzonym w wyniku przestępstw w polskim procesie karnym oraz realizacji czynności w sprawie zaginięć. Przedstawiono wówczas także model postępowania karnego w polskim systemie prawa. Dodatkowo mołdawscy funkcjonariusze złożyli wizytę w Zakładzie Medycyny Sądowej w Gdańsku, gdzie została im przedstawiona rola biegłego w polskim postępowaniu przygotowawczym.
Zgodnie ze zgłaszanym przez beneficjenta zapotrzebowaniem plan szkolenia poszerzono o zagadnienia związane z ochroną świadka koronnego. Temat zaprezentował przedstawiciel Zarządu Ochrony Świadka CBŚP. Warto nadmienić, że w chwili obecnej kształtują się struktury Dyrekcji ds. Ochrony Świadka w mołdawskiej Policji, zatem informacje uzyskane podczas szkolenia mogą zostać wykorzystane w praktyce.
W dalszej części dnia przedstawiono zagadnienia związane z zadaniami Wydziału Techniki Operacyjnej, źródłami informacji wykorzystywanymi przez polską policję, a także ze współpracą Zespołu Prasowego z massmediami.
Ostatni dzień szkolenia przyjął inną formułę – koledzy z Mołdawii mieli okazję obserwować symulację zatrzymań niebezpiecznych przestępców we współpracy z Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym Policji (SPAP), a także uczestniczyć w warsztatach terenowych ilustrujących współpracę ze Strażą Graniczną.
Projekt w ramach którego odbyło się szkolenie w Gdańsku jest niezmiernie ważną inicjatywą Policji polskiej, zwłaszcza w świetle trwających w Mołdawii zmian związanych z reformą administracyjną, która miała miejsce w marcu ubiegłego roku. Po oddzieleniu się Policji od MSW stworzono nową strukturę odpowiadającą europejskim standardom.
W chwili obecnej trwa proces kształtowania się wyspecjalizowanych komórek, np. Dyrekcji ds. Ochrony Świadka. Z tego względu polskie doświadczenia są dla Policji mołdawskiej cennym źródłem wiedzy i dobrych praktyk.
(źródło: BMWP KGP)