Szwajcarzy z uznaniem o poprawie bezpieczeństwa
Z kolejną studyjną wizytą w Polsce goszczą przedstawiciele strony szwajcarskiej - naszego partnera w realizacji projektu "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym". W poniedziałek delegacja policji z Zurychu i kantonu Bazylea odwiedziła Komendę Miejską Policji w Gorzowie. Goście zapoznali się z realizacją ujętych w programie projektów i przyglądali pracy gorzowskich policjantów.
W poniedziałek (13.10) z oficjalną wizytą przybyli do Gorzowa Wlkp. przedstawiciele strony szwajcarskiej, współpracującej z lubuską Policją w ramach projektu Swiss Contribution "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym". IV już studyjna wizyta delegacji szwajcarskiej w naszym kraju finalizuje realizowany wspólnie projekt, dzięki któremu trzy powiaty z naszego regionu uzyskały wsparcie i pomoc w realizacji projektów na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Tym razem goście ze Szwajcarii mieli szansę zetknąć się z rozwiązaniami, które stosowane są przez jednostkę w Gorzowie Wlkp. Po krótkiej prezentacji wyników i zapoznaniu z aktualnym stanem bezpieczeństwa drogowego, szwajcarscy goście obserwowali gorzowskich policjantów w działaniu. Przedstawiciele delegacji zapoznani zostali przez p.o. I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Sebastiana Banaszaka ze sposobem przeprowadzania działań kontrolnych "Trzeźwy kierowca", natomiast Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP podkom. Dariusz Wróblewski omówił strukturę i zadania podległych sobie służb ruchu drogowego. Goście ze Szwajcarii nie kryli uznania dla skuteczności działań podejmowanych przez lubuskich policjantów. Szczególną aprobatę wzbudziło potwierdzone w ostatnim czasie istotne ograniczenie liczby wypadków drogowych oraz eliminacja z ruchu nietrzeźwych kierujących.
Prócz aspektów praktycznych, strony skupiły się na omówieniu rozwiązań prawnych stosowanych w obydwu krajach. Przedstawicieli policji szwajcarskiej nie dziwią rozwiązania stosowane w ich kraju. Zgodnie z nimi przekroczenie przez kierowcę dozwolonej prędkości o więcej niż 25 km/h jest przestępstwem, za popełnienie którego możne trafić on do więzienia. Za szereg innych wykroczeń popełnionych w Szwajcarii grożą wysokie grzywny i kary dodatkowe. Skuteczną bronią w walce z piratami drogowymi jest w tym kraju możliwość zatrzymywania przez policję pojazdów. W przypadku popełnienia rażącego naruszenia, kierowca może stracić należący do siebie samochód. Wprowadzane aktualnie zmiany w przepisach mają pozwolić także na zatrzymywanie pojazdów będących własnością innych podmiotów.
W naszym kraju podobne kodyfikacje jak do tej pory pozostają w sferze dyskusji. Stosowane tak radykalnych przepisów, nawet wobec pijanych sprawców wypadków drogowych, w dalszym ciągu powoduje polemikę. Jak widać w Szwajcarii podobnych wątpliwości nikt nie ma. Wizyta szwajcarskiej delegacji w naszym regionie potrwa do 19 października. W tym czasie goście będą uczestniczyć w szkoleniach mających na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego, jakie od wtorku do końca tygodnia zaplanowano w Gronowie.
(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 21.46 MB)