Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie - seminarium szkoleniowe
W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zorganizowano seminarium szkoleniowe dotyczące wybranych zagadnień z obszaru przeciwdziałania przemocy w rodzinie, adresowane do koordynatorów procedury „Niebieskie Karty”. Seminarium prowadzili eksperci Wydziału Prewencji Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP.
Policja przez wiele lat podejmowała działania zmierzające do zmiany świadomości społecznej w zakresie występowania zjawiska przemocy w rodzinie. Stosowanie przemocy w rodzinie może stanowić samoistne przestępstwo. Do zjawiska tego należy jednak podchodzić szerzej – usuwając nie tylko jego przyczyny, ale niwelując również skutki. Zjawiska nie należy utożsamiać wyłącznie ze stosowaniem przemocy fizycznej, ale również psychicznej, ekonomicznej etc. Policja przez wiele lat inspirowała szereg instytucji do współdziałania w celu kompleksowego rozwiązywania problemów.
Obecnie przeciwdziałanie przemocy w rodzinie doczekało się systemowych rozwiązań ustawowych, w których Policja odgrywa istotne ogniwo. Procedury te przejęły od Policji nazwę – „Niebieskie Karty”, zaś przeciwdziałanie zjawisku stało się jednym z priorytetów Ministra Spraw Wewnętrznych.
Wiodącym w zakresie procedury z ramienia Policji jest Wydział Prewencji Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, którego eksperci w dniach 14 – 15 października 2014 r. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zorganizowali seminarium szkoleniowe dotyczące wybranych zagadnień z obszaru przeciwdziałania przemocy w rodzinie, adresowane do koordynatorów procedury „Niebieskie Karty” ze wszystkich wydziałów prewencji KWP/KSP, a także przedstawicieli szkół policyjnych prowadzących zajęcia dydaktyczne z przedmiotowej problematyki.
Zakres tematyczny seminarium obejmuje m. in. omówienie:
- Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014 – 2020, zatwierdzonego w dniu 29 kwietnia 2014 r. przez Radę Ministrów Uchwałą Nr 76,
- tendencji zachodzących w zjawisku przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz spostrzeżeń dotyczących stanu realizacji procedury „Niebieskie Karty”,
- problemów i inicjatyw wynikających z realizacji zadań w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie przez poszczególne garnizony.
Wagę podejmowanych przez Policję przedsięwzięć dostrzegają ustawodawcy, stąd też w ramach realizowanego przedsięwzięcia zostały omówione propozycje zmian do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” zgłoszone w procesie konsultacji przez KWP/KSP oraz szkoły policyjne.
(źródło: BPiRD KGP)