Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ćwiczą na poligonie NATO

Data publikacji 16.10.2014

24. zmiana Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, która pełnić będzie misję pokojową na Bałkanach, ćwiczy na poligonie wojsk NATO w Wicku pod Ustką. W programie zajęć znajduje się między innymi rozpraszanie agresywnego tłumu i poruszanie się w szykach zwartych.

W warunkach poligonowych policjanci rozdzielają agresywny tłum, który rzuca w stronę policjantów różnego rodzaju niebezpieczne przedmioty w tym koktajle Mołotowa i płonące opony. Ćwiczący policjanci wykorzystują w trakcie ćwiczeń granaty łzawiące, granaty hukowe i ręczne granaty dymne.

Zajęcia tego rodzaju mają zgrać wszystkich policjantów w zakresie poruszanie się w szykach, a także wskazać, na jakie zagrożenia narażeni są funkcjonariusze, którzy musza podjąć interwencje wobec dużej grupy agresywnych osób. Ostatnim punktem poligonowych ćwiczeń będzie sobotnie strzelanie.
 
Policjanci, którzy wyjadą do Kosowa to już 24. zmiana kontyngentu. Organizację i administrację misji prowadzi Unia Europejska. Polscy policjanci stacjonują w bazie w Kosowskiej Mitrovicy. Dowódcą delegowanych policjantów, którzy wyjadą do Kosowa jest nadkom. Krzysztof Janiszewski, a jego zastępcą - podinsp. Michał Kocot.
 
Wszystkie policyjne formacje są przygotowane do prowadzenia działań z udziałem plutonów pochodzących z różnych krajów. Wśród zadań, które stoją przed polskimi policjantami są między innymi konwoje polityków i osób duchownych, zabezpieczanie więzień i aresztów, ochrona procesów sądowych szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wsparcie lokalnych jednostek prowadzących kontrolę graniczną w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa, głównie na granicy Kosowa z Serbią i Czarnogórą.
 
Ćwiczenia zgrywające całego kontyngentu zakończą się 30 października.

(SP w Słupsku / mj)

Powrót na górę strony