Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt za kradzież zwojów z transformatorów

Data publikacji 16.10.2014

Wielkopolscy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu świdwińskiego podejrzanych o związek z licznymi włamaniami do transformatorów i kradzieżami znajdujących się w nich zwojów miedzianych. Do włamań dochodziło na terenie całej Polski. Jak wynika z ustaleń, podejrzani nie pracowali, a z przestępczego procederu uczynili sobie stałe źródło utrzymania. Wartość strat spowodowaną przez podejrzanych szacuje się na 1 mln zł. Wobec zatrzymanych sąd zastosował tymczasowy areszt na 3 miesiące. Grozi im kara nawet 10 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie wraz z funkcjonariuszami z Komisariatu Policji w Barcinie 7 października br. zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu świdwińskiego (woj. zachodniopomorskie). Zatrzymanie mężczyzn miało związek z licznymi włamaniami do transformatorów w całej Polsce i kradzieżami z nich zwojów miedzianych. Jak ustalili funkcjonariusze, podejrzani nie pracowali, a z przestępczego procederu uczynili sobie stałe źródło utrzymania.

Mężczyźni w nocy z 6 na 7 października br. włamali się do dwóch transformatorów w gminie Barcin (woj. kujawsko-pomorskie). Skradzione zwoje ukryli w lesie. Następnie pojechali do Mogilna, gdzie szykowali się do kolejnych włamań. Tam zaskoczyli ich policjanci. W trakcie przesłuchań podejrzani przyznali się do kilku dokonanych włamań do transformatorów. Zebrany jednak przez policjantów materiał dowodowy wskazuje, że 23 i 28-latek mogli dopuścić się ponad 30 tego typu włamań i kradzieży na terenie całego kraju.

Zatrzymani mieszkańcy powiatu świdwińskiego od maja do września br. przebywali w areszcie na terenie Niemiec w związku z dokonanymi tam kradzieżami. Po wyjściu na wolność, mężczyźni od razu powrócili do swojej przestępczej działalności. Tylko we wrześniu Policja odnotowała włamania do trasformatorów w powiatach obornickim, trzebnickim, gostyńskim, słupeckim, inowrocławskim i radziejowskim.

Po raz pierwszy mężczyźni zostali zatrzymani przez czarnkowskich funkcjonariuszy do kontroli drogowej w marcu br. na terenie leśnym w gminie Wieleń. Wówczas nie potrafili wytłumaczyć policjantom powodu swojej wizyty w lesie. Ich zachowanie wzbudziło jednak podejrzenia, dlatego policjanci postanowili przyjrzeć się młodym mężczyznom bliżej.

Jak się okazało, w policyjnych kartotekach byli oni notowani za przestępstwa przeciwko mieniu, m.in. za kradzieże uzwojeń transformatorów. Policjanci od razu skojarzyli to z podobnymi przestępstwami zaistniałymi w 2013 roku na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. W toku dalszych analiz funkcjonariusze uzyskali informacje, że w bieżącym roku włamania do transformatorów odnotowały również inne jednostki Policji z województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego. Ponadto policjanci ustalili, że sprawcy włamań do transformatorów zawsze działali według tego samego schematu. Wybierali mniejsze miejscowości, gdzie na odosobnionym terenie na linii energetycznej zamontowany był transformator. Odcinali go, wylewali olej i kradli zwoje miedziane.

Wartość strat spowodowaną przez podejrzanych szacuje się na 1 mln zł, gdyż do wartości każdego uszkodzonego transformatora i skradzionych zwojów należy dodać koszty rekultywacji gruntu, na który sprawcy wylewali olej.

Zatrzymani mieszkańcy powiatu świdwińskiego usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem i popełnienia przestępstw przeciwko mieniu o znacznej wartości. Grozi im nawet 10 lat więzienia. Sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci aresztu na okres 3 miesięcy.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony