Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Małopolscy policjanci zlikwidowali fabrykę amfetaminy

Data publikacji 16.10.2014

Fabrykę amfetaminy zlikwidowali małopolscy policjanci. Zatrzymano ojca i syna - producentów narkotykowych oraz chemika współpracującego z nimi przy wytwarzaniu substancji psychoaktywnych. Funkcjonariusze przechwycili 8 kg gotowego już produktu oraz dużą ilość narkotykowych prekursorów. Z ustaleń prowadzących sprawę wynika, że do obrotu wprowadzono co najmniej 12 kg wyprodukowanej w tym laboratorium amfetaminy. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty wprowadzania do obrotu znacznych ilości substancji psychotropowych.

Sprawę zrealizowali policjanci niedawno utworzonego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową. To pierwsza ich realizacja, jednocześnie jedna z bardziej skomplikowanych wykrywczo w kraju. Rozpracowanie przestępczego procederu wymagało precyzyjnych ustaleń i dobrego skoordynowania.

Narkotykowe laboratorium mieściło się w garażu usytuowanym na jednej z posesji niedaleko Krakowa. Z zewnątrz niepozorny budynek, w środku profesjonalnie przygotowana fabryka – aparatura dostosowana została do produkcji na najwyższych „obrotach” - można było wytwarzać tam hurtowe ilości amfetaminy.

Kiedy policjanci dotarli do tego miejsca, produkcja kolejnej partii narkotyku została właśnie zakończona – policjanci przechwycili 8 kilogramów gotowego już produktu oraz sporą ilość narkotykowych prekursorów.

Jak wykazały wstępne badania przeprowadzone przez policyjnych ekspertów z laboratorium kryminalistycznego, jakość amfetaminy była na najwyższym poziomie, a chemik przygotował partię o „czystości” dotąd niespotykanej na rynku narkotykowym.

W związku z narkotykowymi przestępstwami policjanci zatrzymali trzy osoby. Najpierw do policyjnego aresztu trafili producenci - jak się okazało procederem trudniło się dwóch mężczyzn, 59 latek i jego 30-letni syn. Niedługo później w rękach policjantów znalazł się także chemik współpracujący z mężczyznami przy produkcji – 36-latek. Mężczyzna zatrzymany został na stacji kolejowej, kiedy – niczego nie spodziewając się wracał do domu.

Z ustaleń policjantów prowadzących sprawę wynika, że do obrotu wprowadzono co najmniej 12 kilogramów wyprodukowanej w tym laboratorium amfetaminy. Hurtową sprzedażą narkotyku zajmował się 30 – latek.

Zatrzymani mężczyźni zostali już przesłuchani. Przedstawiono im zarzuty wprowadzania do obrotu znacznych ilości substancji psychotropowych.

Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone przez policjantów wydziału dochodzeniowo – śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

(KWP w Krakowie / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 4.68 MB)

Powrót na górę strony