Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zlikwidowali nielegalną sieć telewizyjną

Data publikacji 17.10.2014

Policjanci z KWP w Lublinie ujawnili i zlikwidowali nielegalny proceder rozsyłania sygnału telewizyjnego dwóch płatnych platform cyfrowych poprzez Internet. W sprawę zamieszanych może być nawet kilkadziesiąt osób. Wstępne straty na szkodę pokrzywdzonych firm to ponad 100 tys. złotych. Funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt elektroniczny pełniący rolę serwerów sharingowych oraz dekodery do odbioru nielegalnego sygnału.

Policjanci z Zespołu dw. z Przestępczością Komputerową Wydziału dw. z PG KWP w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Sekcji dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie dotarli do informacji na temat nielegalnego rozsyłania programów telewizyjnych. Trafiał on do abonentów jednej z firm zajmujących się dostarczaniem usług telekomunikacyjnych w okolicach Biłgoraja. Firma internetowa oferowała swoim użytkownikom usługę dostarczania pakietów telewizyjnych zawierających kanały płatnych platform cyfrowych, bez otrzymania wymaganej zgody. Odbiorcy mogli uzyskiwać sygnał telewizyjny podpisując umowę na dostarczanie Internetu. Jak ustalono, 27-letni właściciel firmy miał podpisaną umowę z jedną z platform cyfrowych na abonament indywidualny, bez możliwości udostępniania osobom trzecim. Pobierał natomiast opłatę 30 złotych od każdego abonenta za tzw. maksymalny pakiet kodowanej telewizji. Cena takiego pakietu u operatora może sięgać nawet 180 złotych.

W środę policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przeprowadzili 6 przeszukań m.in. w siedzibie firmy zajmującej się dostarczaniem Internetu, jak również u tzw. biorców oraz osób pełniących rolę zarówno „biorców”, jak i kolejnych „dawców” nielegalnego sygnału. Zabezpieczono sprzęt elektroniczny pełniący rolę serwerów sharingowych oraz dekodery do odbioru nielegalnego sygnału.

Wstępne ustalenia policjantów wskazują na to, że w proceder sharingu zamieszanych jest kilkadziesiąt osób, a czerpanie zysków z nielegalnej działalności organizatorów opisanego procederu trwało przynajmniej od początku 2011 r. Wstępne oszacowanie strat pokrzywdzonych firm to ponad 100 000 zł. Jednak sprawa ma charakter rozwojowy i po przeanalizowaniu zabezpieczonego materiału będzie możliwe precyzyjne określenie liczby osób, którym dostarczano nielegalny sygnał telewizyjny oraz dokładne wyliczenie strat firm pokrzywdzonych.

Osobom, które organizowały nielegalny proceder rozsyłania sygnału płatnych kanałów telewizyjnych oraz wytwarzania tzw. urządzeń niedozwolonych może grozić teraz kara do 3 lat pozbawienia wolności. Osobom, które w celu osiągnięcia korzyści majątkowej używały urządzeń niedozwolonych do odbioru nielegalnego sygnału, grozi kara ograniczenia wolności do roku.

(KWP w Lublinie / mj)

Powrót na górę strony