Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KSP: Programy "Komunikacja" i "Miasto" w styczniu 2006 r.

Ponad 250 osób zatrzymanych, ponad 850 wystawionych mandatów na łączną sumę przekraczającą 100 tys. złotych, to efekty pracy ponad 200 policjantów biorących udział w programach "Komunikacja" i "Miasto" w styczniu 2006 r.

"KOMUNIKACJA"

Program poprawy bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej funkcjonuje już kolejny miesiąc. Każdego dnia ponad 200 funkcjonariuszy patroluje autobusy, tramwaje, metro i dworce. Wszystko zaś po to by znacznie ograniczyć liczbę przestępstw i wykroczeń popełnianych w środkach komunikacji miejskiej. Szczegółowa analiza problemu pomaga w skutecznej walki z przestępcami. To właśnie dlatego pod szczególnym policyjnym nadzorem są linie autobusowe: 171, 175 oraz linie tramwajowe: 24, 25. To właśnie w nich najczęściej dochodziło do kradzieży kieszonkowych. Oczywiście, wiedząc o tym, że przestępcy zmieniają miejsca swego działania funkcjonariusze nie zapominają także o pozostałych liniach. Policjanci działając wspólnie ze strażnikami miejskimi i funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei jeżdżą autobusami, tramwajami, metrem, pociągami, patrolują przystanki i pętle, reagują na wszelkie przypadki łamania prawa. Służba pełniona jest w mundurach i po cywilnemu.

W środkach komunikacji miejskiej od 1 do 31 stycznia policjanci odnotowali ponad 240 zdarzeń, w tym 61 kradzieży, 119 kradzieży kieszonkowych i 10 rozbojów. Terenem działania policyjnych wywiadowców jest także metro, którym każdego dnia podróżuje kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków. W ciągu całego miesiąca odnotowano w nim łącznie 8 zdarzeń, w tym 3 kradzieże.

Sprawcy wszystkich tych czynów nie mogą liczyć na bezkarność. Tylko w styczniu zatrzymano 165 przestępców i 136 osób poszukiwanych. Funkcjonariusze nałożyli też 533 mandatów i sporządzili 22 wnioski o ukaranie.

"MIASTO"

Głównym założeniem programu MIASTO jest kierowanie skoncentrowanych sił funkcjonariuszy Oddziału Prewencji i Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP w najbardziej zagrożone miejsca stolicy. Punkty te są wyznaczane w oparciu o informacje uzyskane od samorządu, społeczeństwa oraz na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa. Policjanci pełnią służbę w dwuosobowych patrolach pieszych i zmotoryzowanych. Zwiększone siły kierowane są w wytypowane części miasta w zależności od analizy zagrożeń.

Każdego dnia ponad 60 funkcjonariuszy patrolowało stolicę w miejscach najbardziej zagrożonych. Dzięki ich pracy zatrzymano 107 osób, w tym 78 sprawców rozbojów, 6 bójek i pobić i 4 kradzieży z włamaniem. Policjanci zatrzymali 29 osób poszukiwanych. Mundurowi z Oddziałów Prewencji Policji wraz z warszawskimi wywiadowcami wystawili 351 mandatów karnych na łączną sumę 51450 złotych. Skierowano ponad 13 wniosków do Sądu Grodzkiego.

Policyjne kontrole skupiały się także na parkingach samochodowych. W sumie funkcjonariusze skontrolowali 2470 takich miejsc. Przeprowadzonych zostało 794 sprawdzeń pojazdów, związku z tym zatrzymano 4 prawa jazdy i 7 dowodów rejestracyjnych.

  • program "komunikacja"
Powrót na górę strony