Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pozwól się zobaczyć i żyj!

Data publikacji 21.10.2014

Kolejna ofiara na drodze, kolejny pieszy. Wczoraj w powiecie węgrowskim zginął 57-letni mężczyzna. Był na jezdni, w miejscu gdzie droga jest zupełnie nieoświetlona. Pozwólmy się zauważyć, chrońmy swoje życie, zakładajmy odblaski!

Od blisko dwóch miesięcy obowiązuje przepis nakazujący stosowania odblasków przez pieszych na drogach, poza terenem zabudowanym. Obserwując drogi i tych, którzy się nimi poruszają, można zauważyć, że nie wszyscy jeszcze przywykli do nowych przepisów i związanych z nimi obowiązków. Często jeszcze można zobaczyć pieszego, który nagle pojawia się w reflektorach samochodu, zmuszając kierującego do gwałtownych manewrów, które trzeba wykonać, by uniknąć potrącenia. Niestety, nie zawsze kierującemu wystarczy czasu i możliwości by nie doszło do tragedii. Trzeba pamiętać, że każdy człowiek potrzebuje czasu na odpowiednią reakcję. Gdy przeszkoda wyłoni się z ciemności w odległości kilku metrów, czasu nie będzie nigdy dość i prawie zawsze dochodzi do tragedii.

Na terenie Mazowsza, w czasie gdy trzeba już nosić odblaski, doszło do siedmiu wypadków, w których zginęli piesi. Większość z tych zdarzeń miała miejsce na drogach, gdzie nie ma żadnego oświetlenia.  

4 października, po północy, na trasie K-92, „TIR” najechał na 19-latka. Droga w tym miejscu jest nieoświetlona i znajdujący się na jezdni mężczyzna był niewidoczny.

Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce wczoraj, kilkanaście minut po godzinie 19.00, na drodze pomiędzy miejscowościami Suchodół – Polków Sagały w powiecie węgrowskim.

Miejsce, gdzie doszło do tragedii, to zupełnie nieoświetlona droga. 35-letnia kierującą toyotą potrąciła tam pieszego, który według wstępnych ustaleń wtargnął jezdnię.

Na Mazowszu drogówka prowadzi działania „Bezpieczni po zmroku”. W akcji tej chodzi tylko o to, by niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stali się bezpieczniejsi, a więc by przestali ginąć na drogach, tracić zdrowie. Aby to osiągnąć policjanci potrzebują pomocy tych właśnie osób, ich zrozumienia. Wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każdy z nich musi zrozumieć, że w największym stopniu zależy to od niego samego.

Policjanci w trakcie akcji nie tylko więc nakładają mandaty karne, ale przede wszystkim informują. Często też, jak choćby wczoraj, podczas akcji na terenie Szydłowca wręczają pieszym „odblaski”.

(KWP w Radomiu / mg)

Obowiązkowe odblaski dla pieszych ►

Powrót na górę strony