Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Stop kieszonkowcom" - akcja łódzkiej Policji i MPK

Data publikacji 21.10.2014

W trosce o poprawę bezpieczeństwa, ale również w celach edukacyjnych MPK - Łódź wspólnie z łódzką Policją podjęło się organizacji kampanii „Stop kieszonkowcom”. W jej trakcie chcemy zwracać uwagę pasażerów komunikacji miejskiej na podstawowe zasady związane z zachowywaniem bezpieczeństwa, uwzględniając kradzieże dokonywane przez kieszonkowców.

Nadchodzi czas świąteczny, który jest szczególnie pod tym względem niebezpieczny. Nasze doświadczenie pokazuje, że często sami pasażerowie popełniają błędy, ułatwiając tym samym działanie złodziejom. Chcielibyśmy dzięki tej kampanii zwrócić uwagę Łodzian na podstawowe zasady i zachowania, które pomogą w uniknięciu przykrych w konsekwencjach sytuacji.

W ramach kampanii w pojazdach komunikacji miejskiej pojawią się plakaty, komunikaty głosowe oraz animacje, zwracające uwagę na zachowywanie bezpieczeństwa i dbanie o swoje portfele oraz telefony komórkowe – to one najczęściej padają łupem kieszonkowców. Dodatkowo wczoraj oraz dziś ( 20-21 października), wspólnie przeprowadziliśmy akcję w tramwajach polegającą na imitowaniu zachowań kieszonkowców. Pasażerowie, którzy potencjalnie mogliby stać się ofiarami złodziei, mogli znaleźć na swoich bagażach, niezabezpieczonych plecakach, niedopiętych torebkach, specjalnie na ten cel przygotowane naklejki. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni namierzyliśmy około 300 nieostrożnych, potencjalnych ofiar kieszonkowców.

Nie daj szansy kieszonkowcom! Akcja Policji i MPK w Łodzi

Złodzieje kradną w sklepach, na targowiskach i w komunikacji miejskiej. Niczym specjalnym się nie wyróżniają. Wśród kieszonkowców są i mężczyźni i kobiety, młodzież i osoby dorosłe. Wyglądają jak każdy z nas. Zwykle działają w grupach. Często, jeśli nie ma naturalnego, stwarzają sztuczny tłok. Aranżują niby przypadkowe potrącenie czy potknięcie i w tym momencie kradną źle zabezpieczone portfele, telefony komórkowe i dokumenty. Czasem pokrzywdzeni orientują się dopiero po kilku godzinach i nie są w stanie wskazać miejsca, a tym bardziej sprawcy. Kieszonkowca bardzo trudno złapać na gorącym uczynku, dlatego tak ważne jest zapobieganie – zarówno w życiu codziennym jak i podczas zbliżającego się Święta Zmarłych.

Jeśli na swojej torbie, plecaku czy kurtce zobaczysz taką naklejkę oznaczać to będzie,  że musisz zachować większą czujność. Tworzyłeś okazję, którą mógł wykorzystać kieszonkowiec. Policjanci zajmujący się zwalczaniem tego rodzaju przestępczości pełnią służbę po cywilnemu, wtapiając się m.in. w tłum pasażerów. Czujnym okiem obserwują i wychwytują podejrzane zachowania.  W ramach rozpoczętej właśnie akcji będą także zwracać uwagę na potencjalne ofiary kieszonkowców. Każdy, kto będzie podróżował z plecakiem poza kontrolą, otwartą torebką czy też widocznym portfelem w zewnętrznej kieszeni, a zmęczony, roztargniony czy też nietrzeźwy nie będzie zwracał uwagi na tłok, może być adresatem specjalnej wlepki. Ma to uświadomić, jak blisko było do utraty pieniędzy, telefonu czy dokumentów. W autobusach i tramwajach pojawią się także ulotki, plakaty i komunikaty przypominające o podstawowych zasadach bezpiecznego podróżowania. Wszystko po to, aby stały się one niemalże bezwarunkowym odruchem. Zwracajmy uwagę na siebie ale i na innych pasażerów.

Nie dajmy się okradać!

Rocznie w samej Łodzi w środkach komunikacji miejskiej dochodzi do około 700 kradzieży kieszonkowych. Najczęściej podczas wsiadania i wysiadania z zatłoczonego autobusu czy tramwaju. Najbardziej newralgiczne są linie krzyżujące w samym centrum miasta. Nie każda historia kończy się jak ta z minionego tygodnia, kiedy to policjanci zatrzymali 32-letniego kieszonkowca działającego w zarówno w tramwajach jak i na targowiskach. Wkrótce odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Pamiętaj!

  • portfel, dokumenty czy telefon komórkowy chowaj w bezpiecznych miejscach, z których trudno jest coś wyjąć bez zwrócenia twojej uwagi,
  • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem, jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować,
  • gotówkę podziel na mniejsze kwoty i schowaj w kilku miejscach,
  • nie noś portfela i wartościowych rzeczy w reklamówkach, łatwo je przeciąć,
  • torbę, saszetkę, plecak trzymaj przed sobą, zawsze zapięte,
  • nie noś rzeczy wartościowych w zewnętrznych kieszeniach ubrania, tylnej kieszenie spodni,
  • pamiętaj, że podróżując pod wpływem alkoholu łatwiej możesz stać się ofiara złodzieja,
  • bądź czujny, interesuj się tym co dzieje się wokół Ciebie, obserwuj otoczenie,
  • podróżując nie zasypiaj.

Gdy jesteś świadkiem usiłowania kradzieży kieszonkowej – nie bądź obojętny! Reaguj mając na względzie swoje bezpieczeństwo. Wszczynaj alarm lub dyskretnie powiadom odpowiednie służby.

Jeśli stałeś się ofiarom kieszonkowca natychmiast powiadom policję  dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 997.

Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie złodzieja. Pamiętaj, aby niezwłocznie zastrzec karty płatnicze i dokumenty.

PAMIĘTAJ, ŻE OD TWOJEGO ZACHOWANIA I CZUJNOŚCI ZALEŻY, CZY STANIESZ SIE KOLEJNĄ OFIARĄ KIESZONKOWCA!

(KWP w Łodzi / mw)

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 12.51 MB)

Powrót na górę strony