Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalna telewizja przyniosła 1,5 mln strat

Data publikacji 23.10.2014

Nielegalny proceder streamingu kanałów telewizyjnych zlikwidowali policjanci z KWP w Lublinie. 20-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego na darmowych stronach internetowych rozpowszechniał płatne kanały, różnych platform cyfrowych. W nielegalny sposób transmitował m.in. mistrzostwa świata w siatkówce. Wstępne straty na rzecz poszkodowanych firm to ponad 1,5 mln złotych.

Do zlikwidowania nielegalnego procederu doszło w miniony wtorek. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Sekcji dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie dotarli do informacji na temat nielegalnego rozpowszechniania ponad 140 kanałów telewizyjnych poprzez kilkanaście stron internetowych. Każdy użytkownik internetu, po wejściu na daną stronę, mógł bezpłatnie oglądać komercyjne kanały telewizyjne. Organizator tego nielegalnego procederu udostępniał w tym roku m.in. mistrzostwa świata w siatkówce, które nadawane były w paśmie kodowanym.

Organizatorem streamingu okazał się 20-letni mieszkaniec gminy Józefów. Podczas przeszukania jego domu funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, poprzez które nielegalnie rozpowszechniał kanały telewizyjne. 20-latek swoją działalność organizował poprzez tzw. darmowe strony internetowe. Od jakiegoś czasu musiał stale zmieniać adresy stron z uwagi na ich blokowanie przez właścicieli darmowych domen. 

Mężczyzna został już przesłuchany i złożył obszerne zeznania. Z ustaleń policjantów wynika, że w proceder streamingu  organizowany przez 20-latka trwał przynajmniej od kwietnia 2014 r. Wstępnie oszacowane straty, przez pokrzywdzone firmy, to kwota ponad 1 500 000 zł.

Osobie, która organizowała nielegalny proceder streamingu sygnału płatnych kanałów telewizyjnych może grozić teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / kr)

Powrót na górę strony