Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź widoczny po zmierzchu

Data publikacji 24.10.2014

Siedem wypadków, w których zginęli piesi, miało miejsce tylko na terenie samego Mazowsza, od czasu kiedy wprowadzono obowiązek noszenia odblasków. Ostatnią ofiarą na drodze był 57-letni mężczyzna. Zginął, potrącony przez samochód, w miejscu gdzie jezdnia zupełnie nie była oświetlona.

Do zdarzenia doszło dwa dni temu w powiecie węgrowskim, na drodze pomiędzy miejscowościami Suchodół – Polków Sagały, kilkanaście minut po godzinie 19.00. Mężczyzna, według ustaleń policji, został potrącony przez 35-latkę kierującą toyotą, po tym jak wtargnął na jezdnię. To kolejna osoba, która zginęła w ostatnim czasie na drodze.

Od niemalże dwóch miesięcy,  zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym,  każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po za obszarem zabudowanym ma obowiązek stosowania odblasków.  Mimo to, kolejni piesi tracą życie przez to, że kierowcy nie mogą ich dostrzec odpowiednio wcześnie.

Pieszy ubrany w ciemny strój, pozbawiony elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów, podczas gdy osoba mająca na sobie widoczne odblaski może zostać zauważona  nawet z odległości 150 metrów.  Dla kierującego pojazdem każdy metr tej odległości to dodatkowy czas na to aby właściwe zareagować i uniknąć tragedii.

Przepisy nie nakładają obowiązku noszenia elementów odblaskowych na drogach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych lub na chodniku  warto jednak mieć zawsze przy sobie elementy odblaskowe.

Pamiętajmy o tym,  że  wkrótce nastąpi zmiana czasu  na zimowy,  zmrok zapada co raz wcześniej.  To właśnie w okresie jesienno-zimowym  dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych.  Wychodząc wieczorem z domu, pamiętajmy o tym aby zabrać ze sobą kamizelkę odblaskową, przyczepić widoczny element do plecaka lub torebki. Dbajmy o nasze własne bezpieczeństwo.

Przypominajmy również naszym bliskim o tym aby nosili odblaski, tak jak przypominamy im o tym aby włożyli czapkę kiedy jest zimno. Niech elementy odblaskowe staną się elementem  naszej codziennej garderoby - to kosztuje niewiele,  a może uratować życie!

(kr, KWP w Radomiu)

Czytaj również: KWP w Poznaniu - Pierwsze kary za brak odblasków >>

Powrót na górę strony