Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udaremniono przemyt i zlikwidowano wytwórnie tytoniu

Data publikacji 24.10.2014

Wytwórnie tytoniu zlikwidowane, przemyt udaremniony – to efekt działań małopolskich policjantów zajmujących się zwalczaniem nielegalnego „przemysłu” tytoniowego w Małopolsce. Siedem osób odpowie za przestępstwa akcyzowe. Gdyby nielegalne produkty tytoniowe zostały wprowadzone do obrotu, Skarb Państwa poniósłby straty w wysokości ponad 1 miliona zł.

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zlikwidowali nielegalną krajalnię tytoniu i zatrzymali cztery osoby uwikłane w proceder nielegalnej produkcji. Kiedy policjanci dotarli do „fabryki”, właśnie odbywało się pakowanie rozdrobnionego tytoniu do foliowych torebek (w takiej postaci towar był następnie sprzedawany). 

Produkcja i konfekcjonowanie odbywały się w kilku pomieszczeniach budynku, na którego frontonie - dla niepoznaki - widniał szyld firmy o zupełnie innym profilu działalności. Ustawiono tam maszyny, za pomocą których rozdrabniano liście tytoniowe. Finalny produkt był ważony, pakowany i sprzedawany.

Na miejscu policjanci zabezpieczyli prawie 190 kilogramów krajanki tytoniowej.  Wprowadzenie tej ilości produktu do obrotu przyniosłoby Skarbowi Państwa straty w wysokości co najmniej 120 tysięcy złotych.

W związku z tą sprawą policjanci zatrzymali cztery osoby, w tym organizatora całego procederu.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty, a prokurator zdecydował o oddaniu ich pod policyjny dozór oraz zastosowaniu wobec nich zabezpieczenia majątkowego.  Mężczyzna kierujący nielegalnym przedsięwzięciem był już kilka tygodni wcześniej zatrzymywany z powodu podobnej działalności, wszystko wskazuje zatem na to, że z produkcji tytoniowej uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieliczce.

Nielegalna krajalnia tytoniu zlikwidowana została także na terenie Olkusza – policjanci przechwycili tam ponad 1,5 tony krajanki tytoniowej o wartości 1 miliona złotych.

Magazyn nielegalnego tytoniu odkryty został w trakcie realizacji prowadzonej przez olkuskich policjantów wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Najpierw policjanci zatrzymali 67-letniego mieszkańca województwa śląskiego, który w samochodzie przewoził 275 kilogramów tytoniu bez polskich znaków akcyzy. W następnej kolejności policjanci dotarli także do pomieszczeń magazynowych znajdujących się na terenie Olkusza – tam odnaleziono m.in. tytoń, maszynę do krojenia liści tytoniowych oraz wagę. Łącznie funkcjonariusze przechwycili ponad 1,5 tony tytoniu. Wstępne straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego szacowane są na kwotę około 1 mln złotych.

Zatrzymany mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Wkrótce usłyszy zarzut z kodeksu karnego skarbowego. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Krakowscy policjanci ujawnili natomiast tytoniową kontrabandę – zabezpieczyli papierosy przemycone najprawdopodobniej zza wschodniej granicy.

Kontrabandę przejęli policjanci krakowskiej „drogówki” – przy ulicy Igołomskiej w Krakowie do kontroli drogowej zatrzymali dobrze wytypowany do kontroli samochód osobowy marki Opel Omega. Podczas przeszukania pojazdu policjanci odnaleźli ponad 7 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wartość zabezpieczonych produktów to 84 tys. zł. Papierosy pochodziły najprawdopodobniej z przemytu  zza wschodniej granicy. Zatrzymani zostali dwaj mężczyźni w wieku 23 i 26 – lat.

Postępowanie w sprawie zabezpieczonego nielegalnego tytoniu przejęli funkcjonariusze Służby Celnej.

(KWP w Krakowie / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.69 MB)

Powrót na górę strony