Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

40 tys. zł próbowali wyłudzić metodą "na wnuczka"

Data publikacji 24.10.2014

Otwoccy kryminalni zatrzymali dwóch 18-latków podejrzanych o oszustwa "na wnuczka”. Wpadli po tym, jak od 74-letniej mieszkanki Józefowa próbowali wyłudzić 40 tys. złotych. Dzięki wyjątkowej czujności, jaką wykazała się kobieta i natychmiastowym działaniom policyjnym, kobieta nie straciła swoich oszczędności. Jeszcze dziś policjanci złożą wniosek o zastosowanie wobec zatrzymanych środka zapobiegawczego w postaci aresztu.

Wszystko zaczęło się, gdy do mieszkania 74-letniej mieszkanki Józefowa zadzwonił mężczyzna, podając się za jej wnuczka i poprosił o pilną pomoc w postaci 40 tys. zł. Pożyczka o którą mężczyzna zwrócił się do „swojej” babci była mu potrzebna natychmiast, bo jak stwierdził spowodował wypadek, i jeśli nie zapłaciby, to poszedłby do więzienia.

Kobieta, która jak dziś wiemy słyszała zarówno z prasy, jak i z innych środków masowego przekazu policyjne ostrzeżenia przed przestępcami działającymi metodą na tzw. „wnuczków”, wykazała się wręcz czujnością i poinformowała o sprawie policjantów.

Otwoccy kryminalni podjęli działania, w efekcie których do policyjnego aresztu trafiło dwóch 18-letnich mężczyzn. Pierwszy wpadł mężczyzna, który przedstawił się jako kolega „wnuczka”. Drugi 18-latek został zatrzymany wczoraj w Sulejówku przez funkcjonariuszy z wydziału kryminalnego w Otwocku.

Policjanci ponownie przypominają, że sprawcy takich przestępstw nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami i zwracają się najczęściej z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy. Często też, po chwili telefonuje kolejny przestępca podając się za „policjanta” lub „oficera CBŚ” i przekonuje starsze osoby, że rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą i proszą, aby im w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki, dzięki czemu będą mogli zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka” Po wpłaceniu umówionej kwoty, wszelki kontakt się urywa.

Z informacji policjantów wynika, że 18-latkowie, mimo młodego wieku, mogli w ten sposób oszukać więcej osób. To najprawdopodobniej oni w dniu 17 października oszukali starszego mieszkańca Pruszkowa, który w wyniku tego przestępstwa stracił 10 tysięcy złotych. Jeszcze dziś policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego wobec obu zatrzymanych złożą wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu.

Przypominamy, że Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną 22 60 33 222 dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”.

W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

  • Poprosić o osobisty kontakt z osobą, podającą się za naszego krewnego,
  • Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
  • Skontaktować się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób, PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.

(KSP / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 12.59 MB)

Powrót na górę strony