Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Służby sprawdziły się w działaniu

Data publikacji 24.10.2014

Do napadu na konwój doszło we Wschowie. Sprawcy wraz z zakładnikami dojechali w okolice Świebodzina. Tam, po negocjacjach, udany szturm przypuścili antyterroryści. W czwartek, na południu województwa lubuscy policjanci z kilku powiatów uczestniczyli w ćwiczeniach sprawdzających współdziałanie wszystkich policyjnych służb.

W zrealizowanych w czwartek ćwiczeniach uczestniczyli policjanci z kilku lubuskich powiatów. Sygnałem do akcji była informacja o napadzie na konwój, do jakiego miało dojść na terenie Wschowy. Uzbrojeni sprawcy uprowadzili zakładników, a prowadzony przez nich bus przemieszczał się drogą w kierunku Zielonej Góry i Świebodzina. Na terenie tego powiatu sprawcy napadu zabarykadowali się w domku, żądając podstawienia śmigłowca. Do działań włączono wszystkie służby. Na miejscu pracowali funkcjonariusze ruchu drogowego, prewencji i policyjni negocjatorzy. Operacją dowodził Komendant Powiatowy Policji w Świebodzinie. Po trwających ponad godzinę rozmowach z porywaczami, z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa zakładników, konieczne okazało się użycie bardziej radykalnych środków. Wówczas do akcji weszli policyjni antyterroryści. Sprawny szturm pozwolił obezwładnić napastników i uwolnić przetrzymywane osoby.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami lubuscy policjanci przynajmniej raz w roku mają obowiązek przeprowadzenia podobnych ćwiczeń. Celem manewrów, których przygotowaniem zajmują się eksperci z Wojewódzkiego Sztabu Policji w Gorzowie Wlkp., jest praktyczne sprawdzenie działania każdej z policyjnych formacji. Ocenie podlega czas reakcji, bezpieczeństwo, sposób przekazu poleceń, koordynacja i trafność podejmowanych decyzji. Uczestniczący w działaniach statyści starają się zmieniać scenariusz by zaskoczyć ćwiczących. Wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to zaaranżowana sytuacja, jednak momentami napięcie sięga zenitu. Każdy z biorących udział w ćwiczeniach zdaje sobie sprawę, że błędna decyzja oznacza negatywne konsekwencje.

Województwo lubuskie jest regionem w którym nie często dochodzi do tak spektakularnych przypadków łamania prawa jak w scenariuszu. Policjanci muszą być jednak przygotowani również do takich działań. Wyszkolenie, sprawność i doświadczenie mundurowych jest gwarancją bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Zapewnienie bezpieczeństwa zaś głównym zadaniem Policji.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

Powrót na górę strony