Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

NIE dla agresji na drodze

Data publikacji 24.10.2014

Policyjny zespół do zwalczania agresywnych zachowań na drogach działa m.in. przy łódzkich skrzyżowaniach. Kamery, czujnym okiem, rejestrują wykroczenia kierowców, którzy np. skręcają z pasa przeznaczonego do jazdy na wprost, nie uznają czerwonych świateł, linii ciągłych i zakazów – lekceważąc tym samym przepisy prawa i innych kierujących.

Codziennie narażeni jesteśmy na prawdopodobieństwo zetknięcia się z agresją na drodze. Stres wywołany zachowaniem współużytkowników dróg czy czas spędzony w korkach wielokrotnie prowadzi do sytuacji bezpośrednio zagrażających życiu.

Agresja na drodze objawia się przede wszystkim ignorowaniem innych uczestników ruchu, bagatelizowaniem przepisów, a także takimi zachowaniami, jak nadużywanie klaksonu, miganie światłami, krzyczenie, wygrażanie pięściami. Agresywni kierowcy zwiększają prędkość, jadą „zderzak w zderzak”, gwałtownie hamują czy zajeżdżają drogę innym kierowcom.

Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi powołał Zespół do zwalczania agresywnych zachowań na drodze. W jego skład wchodzą m.in. specjaliści z zakresu ruchu drogowego, których zadaniem jest wyszukiwanie tych miejsc, gdzie dochodzi do agresywnych zachowań na drodze oraz typowanie kierowców, którzy swoją jazdą mogą stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Pomocnym narzędziem w pracy zespołu jest specjalnie utworzony adres email stopagresjidrogowej@lodz.policja.gov.pl, na który mieszkańcy województwa łódzkiego przysyłają zdjęcia, filmy czy informacje z opisem przypadków zachowań kierowców, będących jednocześnie wykroczeniami w ruchu drogowym. Do tej chwili na adres e-mail wpłynęły 82 informacje, które w konsekwencji mogą doprowadzić do ukarania sprawców wykroczeń.

Policjanci z zespołu zbierają informacje na podstawie własnych spostrzeżeń podczas służby na drodze, monitoringu, informacji medialnych, jak i tych zamieszczanych w Internecie, ze szczególnym uwzględnieniem sygnałów o nielegalnych wyścigach ulicznych, czy też innych agresywnych zachowaniach na drodze.

Funkcjonariusze do swoich działań wykorzystują Ruchome Stanowisko Dowodzenia wyposażone w specjalne kamery zarówno wysuwane na maszcie, jak i te, zainstalowane w podwoziu.  Rejestrują one, na newralgicznych skrzyżowaniach w Łodzi, niewłaściwe zachowania kierowców.  Po ujawnieniu wykroczenia przez funkcjonariusza obsługującego RSD informacja przekazywana jest patrolom wspierającym, które zatrzymują sprawcę do kontroli.

Ostatnia taka służba pełniona była w godzinach przedpołudniowych, 22 października 2014 roku, na skrzyżowaniu ulic Włókniarzy –Konstantynowska w Łodzi. To trzecie działanie w tym miesiącu, kolejne zaplanowano na listopad. Do tej pory policjanci ujawnili podczas działań 78 wykroczeń, których sprawcy zostali ukarani 75 mandatami karnymi, w łącznej kwocie ponad 19 tysięcy złotych. Aż 57 przypadków dotyczyło wjeżdżania na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. Funkcjonariusze skierowali trzy wnioski o ukaranie do sądu. Zatrzymano także kierującego, który prowadził pojazd mimo wcześniejszego zakazu orzeczonego przez sąd, tym samym popełnił przestępstwo zagrożone kara do 3 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Łodzi / kr)

 

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 9.4 MB)

Powrót na górę strony