Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trzy zarzuty i areszt dla podejrzanego o podpalenia

Data publikacji 25.10.2014

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie ustalonemu i zatrzymanemu przez średzkich policjantów, a podejrzanemu o podpalenia. Mężczyzna usłyszał łącznie trzy zarzuty - sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach poprzez podpalenie oraz zniszczenia mienia o znacznej wartości, a mianowicie budynku pałacowego, wpisanego do rejestru zabytków. Zatrzymany decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Policjanci ze średzkiej komendy powiatowej, w wyniku prowadzonych działań, ustalili i zatrzymali mężczyznę, który w jednej z miejscowości na terenie gminy Środa Śląska podpalił budynek gospodarczy. Podejrzany, który wpadł w ręce policjantów wkrótce po zdarzeniu, to 26-letni mieszkaniec tej gminy. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Pożar na szczęście został w porę ugaszony i nie doszło do tragedii, bowiem podpalony budynek gospodarczy był położony w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczeń mieszkalnych. Podjęte niezwłocznie przez średzkich policjantów działania doprowadziły do zatrzymania podejrzanego. Zgromadzony w sprawie przez funkcjonariuszy materiał dowodowy pozwolił na udowodnienie 26-latkowi jeszcze dwóch innych podpaleń, które miały miejsce w tej samej miejscowości we wrześniu i na początku października br.

Funkcjonariusze udowodnili zatrzymanemu popełnienie trzech przestępstw. Sprawca usłyszał dwa zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach poprzez podpalenie budynków gospodarczych oraz zarzut zniszczenia mienia o znacznej wartości, a mianowicie budynku pałacowego, stanowiącego dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury, wpisanego do rejestru zabytków o wartości nie mniejszej niż 300 000 zł.

Pierwsze z przestępstw zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast za zniszczenie mienie o znacznej wartości grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 24 października 2014 r. Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej zdecydował o zastosowaniu wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

(KWP Wrocław / mb)

Powrót na górę strony