Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczysty koncert z okazji 40-lecia Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Data publikacji 25.10.2014

24 października 2014 r. w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu odbył się uroczysty koncert z okazji 40-lecia Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Jubileuszowy koncert, który otworzył komendant dolnośląskiej Policji nadinsp. Wojciech Ołdyński, zgromadził blisko 300 gości. Podczas ponad dwugodzinnego koncertu orkiestra, która w swoim dorobku ma już występy na wielu prestiżowych uroczystościach w kraju i za granicą, zaprezentowała utwory z gatunku muzyki rozrywkowej, w wersjach instrumentalno–wokalnych.

Na uroczystym koncercie, oprócz Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu nadinsp. Wojciecha Ołdyńskiego, nie zabrakło również m.in. przedstawicieli Komendy Głównej Policji, kadry kierowniczej jednostek Policji garnizonu dolnośląskiego, Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, dolnośląskich orkiestr, Polskiego Stowarzyszenia Estradowego oraz wielu innych gości z Wrocławia i Dolnego Śląska, w tym ze świata muzyki.

Podczas jubileuszowego koncertu, orkiestra dolnośląskiej Policji zaprezentowała w wersjach instrumentalno – wokalnych, wiele standardów z gatunku muzyki rozrywkowej, które znalazły się również na płycie wydanej z okazji 40-lecia orkiestry.

Koncert był też okazją do uhonorowania muzyków złotymi, srebrnymi i brązowymi Honorowymi Odznakami Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Odznaczenia wręczyli Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Wojciech Ołdyński oraz Prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, założyciel i wieloletni kapelmistrz orkiestry dolnośląskiej Policji Tadeusz Mroczek.

Przypomnijmy, że Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu powstała w 1974 roku. W ciągu tego okresu występowała ona na wielu prestiżowych uroczystościach w kraju i za granicą. Uczestniczyła m.in. w Pielgrzymce Wojska i Policji, podczas której zaprezentowała się przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz wzięła udział w uroczystej mszy św. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Monte Cassino.

Była też gospodarzem I Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr i Chórów Policyjnych, a także uczestniczyła w otwarciu siedziby Europolu w Hadze na rozpoczęcie Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Orkiestra dolnośląskiej Policji występowała też w centralnych obchodach Święta Policji w Warszawie, na festiwalu orkiestr wojskowych i policyjnych w Berlinie i kilku innych niemieckich miastach, a także we Francji, czy w Holandii.

Orkiestra prowadzi również działalność prewencyjno – edukacyjną, organizując od 2002 r. koncerty dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Ponadto każdego roku uczestniczy ona w przedsięwzięciach organizowanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w Międzynarodowych Akademickich Mistrzostwach w Tańcu Towarzyskim, organizowanych we Wrocławiu i Kaliszu. Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu występuje średnio ponad 120 razy w roku i każdy jej występ jest gorąco oklaskiwany przez publiczność.

Wyrazem uznania dla jej działalności było przyznanie w 1989 roku przez Ministra Spraw Wewnętrznych, nagrody I stopnia za całokształt działalności artystycznej. W 20. rocznicę powstania, otrzymała ona od Ministra Kultury i Sztuki dyplom honorowy za aktywny udział w życiu kulturalnym miasta i regionu, a w 1998 roku, Ks. Kard. Henryk Gulbinowicz nagrodził ją medalem stulecia Salezjanów w Polsce.

Obecnie kapelmistrzem orkiestry jest kom. Adam Witiw, a tambourmajorem - asp. sztab. Marcin Świrski.

(KWP Wrocław / mb)

Film Uroczysty koncert z okazji 40-lecia Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Pobierz plik Uroczysty koncert z okazji 40-lecia Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu (format mp4 - rozmiar 31.46 MB)

Powrót na górę strony