Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt dla hakera komputerowego zatrzymanego przez policjantów

Data publikacji 28.10.2014

Wrocławscy policjanci zatrzymali hakera komputerowego podejrzanego o zainstalowanie złośliwego oprogramowania na komputerze jednej z firm. Następnie mężczyzna, zmieniając dane na rachunkach firmy, spowodował przelanie pieniędzy na specjalnie w tym celu przygotowane przez siebie konta. Spowodował straty na ponad 100 tysięcy złotych. Za swoje czyny odpowie przed sądem za co grozi nawet do 10 lat więzienia.

Policjanci  wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej KWP we Wrocławiu, wspólnie z kolegami z wydziału zwalczania cyberprzestępczości, ustalili i zatrzymali hakera komputerowego. Do zatrzymania mężczyzny doszło na jednej z ulic w Toruniu. Wtedy to w ręce policjantów z Wrocławia wpadł 38-latek. Mężczyzna był całkowicie zaskoczony tym faktem.

Funkcjonariusze swoje działania podjęli po otrzymaniu zgłoszenie od jednej z firm pod Wrocławiem o przelaniu pieniędzy na nieznane konta. Policjanci dokładnie przeanalizowali posiadane informacje dotyczące nielegalnego transferu gotówki. Wtedy wpadli na trop hakera, który - wcześniej rozsyłając wiadomość pocztą elektroniczną - zainstalował na komputerze firmy złośliwe oprogramowanie.

Podejrzany po zainstalowaniu oprogramowania przejął kontrole nad komputerem firmy, co umożliwiało mu dokonywanie zmian. Sprawca dzięki temu mógł zmieniać m.in. dane na rachunkach, a przez swoje przestępcze działanie spowodował straty sięgające ponad 100 tysięcy złotych. Gdy pracownicy firmy zorientowali się, natychmiast powiadomili policję. Jak ustalili funkcjonariusze, podejrzany w tym celu przygotował kilka kont, na które wpływały pieniądze. Zatrzymany był już notowany przez funkcjonariuszy.

Obecnie policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności w tej sprawie, sprawdzają również, czy zatrzymany ma więcej tego typu czynów na swoim koncie. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Za oszustwo, włamanie na konto i kradzież pieniędzy grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mg)

 

Powrót na górę strony