Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Napad na kantor” - to scenariusz ćwiczeń jaworskich policjantów

Data publikacji 29.10.2014

13.00, dyżurny jaworskiej komendy policji otrzymuje zgłoszenie od pracownika ochrony jednego z marketów na terenie miasta o napadzie rabunkowym. Z przekazanej informacji wynika, że sprawcy po sterroryzowaniu bronią palną pracownika znajdującego się tam kantoru wymiany walut zrabowali znaczną kwotę pieniędzy, a następnie odjechali samochodem. Ten "czarny" scenariusz to na szczęście założenia do ćwiczeń dowódczo - sztabowych, które zrealizowali wczoraj policjanci z Jawora.

O godz. 13:00 dyżurny miejscowej komendy policji otrzymał telefoniczną informację od pracownika ochrony jednego z jaworskich marketów o napadzie rabunkowym. Trzech zamaskowanych mężczyzn, po sterroryzowaniu bronią palną pracownika znajdującego się tam kantoru, dokonało kradzieży znacznej kwoty pieniędzy i odjechało samochodem. Na miejsce zdarzenia zostały wysłane natychmiast dwa patrole. Powiadomione zostały również wszystkie patrole na terenie powiatu jaworskiego.

Chwilę później dyżurny miejscowej policji otrzymał informację, że sprawcy poruszają się poszukiwanym samochodem w kierunku obrzeży miasta. Jeden z patroli podjął pościg, który przebiegał przez powiat jaworski aż do miejscowości Muchów. Tam został ustawiony posterunek zaporowy, na którym przestępcy zawrócili, a następnie przemieścili się na teren Schroniska Młodzieżowego w Muchowie, gdzie doszło do zatrzymania. Z uwagi, że sprawcy posiadali broń do działań wkracza specjalna grupa realizacyjna. Tak w skrócie wyglądał scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, które odbyły się wczoraj na terenie powiatu jaworskiego. Udział w nich wzięło blisko 30 policjantów z różnych pionów Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.

Choć akcja odbywała się według z góry opracowanego scenariusza i w konsekwencji sprawcy napadu zostali obezwładnieni i zatrzymani, to bezpośrednie uczestnictwo w takich działaniach daje funkcjonariuszom możliwość doskonalenia własnych umiejętności na wypadek potrzeby podjęcia tego typu działań w realu. To dobra okazja do wypracowania właściwych metod współdziałania policjantów różnych pionów w rzeczywistych sytuacjach i warunkach. Pościgi i zatrzymywanie przestępców to sytuacje, z którymi policjanci spotykają się w codziennej służbie. Dlatego też współpraca policjantów, przekazywanie informacji, dowodzenie akcją, podjęcie pościgu, zorganizowanie posterunków obserwacyjnych i zaporowych, izolacja terenu, na którym przebywają sprawcy oraz finalnie zatrzymanie przestępców są tak ważnymi elementami, które znalazły odzwierciedlenie we wczorajszych działaniach.

Całe ćwiczenia przebiegały pod okiem kierownictwa Komendy Powiatowej Policji w Jaworze, a po ich zakończeniu omówiono wnioski w aspekcie działań funkcjonariuszy, biorących udział w tym przedsięwzięciu.

(KWP we Wrocławiu / rk)

 

Powrót na górę strony