Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy wnuczek zatrzymany

Data publikacji 30.10.2014

Policjanci ze specjalnej grupy powołanej przez Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ustalili i zatrzymali 23-letniego Lukasa F. Mężczyzna, działając metodą na wnuczka, wyłudził od mieszkańców Lublina ponad 30 tys. złotych. Dzisiaj podejrzany doprowadzony został do prokuratury. Za oszustwo grozić mu może kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Babciu, pilnie potrzebuję pieniędzy… - taki telefon może odebrać każdy z nas, nie zdając sobie sprawy, że może mieć do czynienia z przestępcą. Oszuści działający metodą na wnuczka wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny. Prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara sama „zgaduje”, że rozmawia z kimś z rodziny - wnuczkiem, bratankiem czy siostrzenicą. Proszą o pożyczenie pieniędzy, częstym motywem jest okazjonalny zakup samochodu lub mieszkania.   

W podobny sposób, wykorzystując łatwowierność pokrzywdzonych, działał 23-letni Lukas F. Mężczyzna zatrzymany został przez funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego KWP i Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Lublinie.  To policjanci działający w specjalnej grupie powołanej decyzją Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji do zwalczania oszustw popełnianych metodą na wnuczka.

Lukas F. zatrzymany został w miniony wtorek  na jednej z ulic Lublina. Był kompletnie zaskoczony. Wczoraj przez cały dzień policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu wykonywali z nim czynności procesowe.  23-latek odpowie za wyłudzenie ponad 30 tys. złotych.  Do zdarzenia doszło 14 października bieżącego roku.  Mieszkańcy osiedla Łęgi, którzy odebrali tego dnia telefon byli przekonani, że pieniądze trafią do ich córki, która nagle musiała wyjechać za granicę. 65-letnie małżeństwo przekazało gotówkę młodemu, nieznajomemu mężczyźnie. Dopiero później  zorientowali się, że zostali oszukani i powiadomili Policję.

Podejrzany już usłyszał zarzut.  Dzisiaj 23-latek doprowadzony został do Prokuratury Rejowej Lublin-Południe, która przychyliła się do wniosku o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu.    Za oszustwo grozić mu może kara do 8 lat pozbawienia wolności.  Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu mówią, że sprawa ma charakter rozwojowy. Analizują wszystkie zgłoszenia o tego rodzaju przestępstwach, które miały w ostatnim czasie miejsce w naszym województwie.  Przeszukują  i weryfikują policyjne bazy danych, typują i ustalają sprawców.  

(KWP w Lublinie / mj)

Film Fałszywy wnuczek zatrzymany

Pobierz plik Fałszywy wnuczek zatrzymany (format mp4 - rozmiar 5.9 MB)

Powrót na górę strony