Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wielomilionowe wyłudzenia pod lupą CBŚP

Data publikacji 31.10.2014

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, w sprawie nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim, zatrzymali dwie osoby ze ścisłego kierownictwa jednego ze SKOK-ów. Mężczyźni podejrzewani są o działanie na szkodę firmy i kilkusetmilionowe straty z tego tytułu.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne dwie osoby do sprawy, która jest nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim i dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze ekonomicznym. Na zatrzymanych osobach ze ścisłego kierownictwa jednego ze SKOK-ów ciążą zarzuty działania na szkodę firmy, które doprowadziły do kilkusetmilionowych strat.

Sprawa zaczęła się w zeszłym roku od zatrzymania kilku osób, które próbowały wyłudzić kredyt w jednym z gorzowskich banków. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy zajęli się sprawa, ustalili, że ma ona jeszcze jeden swój wątek dotyczący wyłudzeń w jednym ze SKOK-ów. Jak się okazało, cały mechanizm opierał się na „słupach”, czyli podstawionych osobach, które wyłudzały pożyczki, a po nich następne, mające służyć do spłacania tych poprzednich. Wartość nieruchomości, będących podstawą do udzielenia kredytów, była kilkusetkrotnie zawyżona. Wszystko zostało opracowane tak, że patrząc w oficjalne dokumenty, początkowo nie było widać żadnych nieprawidłowości. Jednakże straty powstałe w wyniku tego typu działań sięgają setek milionów.

Do tej sprawy zostało zatrzymanych już 41 osób. Podejrzanym przedstawiono łącznie ponad 1100 zarzutów, a wobec czternastu z nich zastosowano tymczasowe aresztowania. Funkcjonariusze CBŚP złożyli do prokuratury wnioski o zabezpieczenia majątkowe na kwotę 24 milionów złotych.

Jak podkreślają funkcjonariusze CBŚP i prokuratorzy z Gorzowa Wlkp., sprawa jest wielowątkowa i planowane są dalsze czynności. 

CBŚP

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.81 MB)

Powrót na górę strony