Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dajmy szansę pieszym!

Data publikacji 13.11.2014

Szybko zapadający zmrok, niesprzyjające i zmieniające się warunki atmosferyczne są jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Nie pomaga również niska świadomość zagrożeń wśród kierujących i samych pieszych. W trzech pierwszych kwartałach tego roku na przejściach dla pieszych śląskich dróg, zginęło 19 osób a 276 pieszych zostało rannych.

Niejednokrotnie sami przyczyniamy się do tragicznych zdarzeń. Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych, nadmierna prędkość ze strony kierujących, przechodzenie przez pieszych w miejscach niewyznaczonych lub ich słaba widoczność to codzienny obraz, jaki możemy zastać na naszych drogach. Piesi powinni pamiętać, że decyzja o przejściu przez przejście nie może być impulsywna, musi być poprzedzona rozeznaniem i oszacowaniem należytej odległości nadjeżdżającego pojazdu. Równie niebezpieczne jest nagłe wychodzenie zza przeszkody, np. zaparkowanego samochodu, ograniczającej widoczność kierującemu.

Przypominamy, że od 31 sierpnia tego roku każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł. Przepis ten nie ma zastosowania, gdy pieszy będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Zastosowanie elementów odblaskowych w swoim ubiorze zwiększa widoczność osób już z odległości 150 metrów.

Zachęcamy do zapoznania się z informacją o akcji „Bezpieczny, bo widoczny”. Ku przestrodze przedstawiamy materiał filmowy, nagrany przez rejestrator samochodowy, przedstawiający moment potrącenia pieszej przechodzącej po pasach w Miasteczku Śląskim.

(KWP w Katowicach / ap)

Film Dajmy szansę pieszym!

Pobierz plik Dajmy szansę pieszym! (format mp4 - rozmiar 13.88 MB)

Powrót na górę strony