Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Internetowy sklep oszukiwał klientów

Data publikacji 14.11.2014

Krakowscy policjanci zlikwidowali internetowy sklep, www.markowystyl.pl który oszukał klientów proponując sprzedaż markowych ubrań i obuwia po bardzo niskich cenach. Zakupiony towar nigdy nie trafiał do odbiorców. Oszukanych osób z całej Polski mogą być tysiące.

Podczas ostatniego weekendu krakowscy policjanci, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, wspólnie z funkcjonariuszami wydziału dw. z cyberprzestępczością  małopolskiej Policji zatrzymali dwóch właścicieli fikcyjnego sklepu internetowego, który oferował markowe obuwie i odzież.

Jak ustalono, internetowy sklep  nie posiadał żadnego towaru. Aby wzmocnić wiarygodność sklepu sprawcy kupowali w serwisie aukcyjnym tzw. polubienia, a także sami wystawiali sobie pozytywne komentarze.

Od samego początku właściciele firmy - wydmuszki, założonej raptem 16 października br.,  nastawieni  byli na wyłudzanie od ludzi znacznych kwot pieniędzy. Policjanci zabezpieczyli dwa konta bankowe firmy, na których w ciągu zaledwie 3 tygodni dokonano obrotu na kwotę 400 tys. złotych. Z inicjatywy Policji  banki zablokowały procesowo 175 tys. złotych, celem zadośćuczynienia w przyszłości ustalonym poszkodowanym.

Jak sprawdzili policjanci,  NIP, którym posługiwała się firma należał do innego przedsiębiorcy, a adres osobistego odbioru przesyłek to adres pustej działki koło Krakowa. Sam sklep miał siedzibę w bloku na krakowskich Azorach.

7 listopada zostali zatrzymani obaj właściciele firmy:  25- oraz 23-latek. Obaj usłyszeli zarzuty oszustwa. Decyzją Sądu jeden z nich został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące, a drugi ma  orzeczony policyjny dozór.

W prowadzonym postępowaniu  zgłasza się coraz więcej osób pokrzywdzonych z całej Polski.  Policjanci szacują, że może być ich nawet kilka tysięcy.  Wynika to z faktu, że sklep oferował do sprzedaży detalicznej obuwie i ubrania znanych światowych marek, w atrakcyjnych cenach. Internauci decydowali się na zakup nie sprawdzając wiarygodności ofert.

Prowadzący postępowanie policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie proszą o zgłaszanie się pokrzywdzonych osób, celem złożenia zawiadomienia o oszustwie.

(KWP w Krakowie / kr)

Powrót na górę strony