Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trzech aresztowanych za oszustwo „na wnuczka”

Data publikacji 18.11.2014

Stołeczni policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo oraz usiłowanie oszustwa metodą "na funkcjonariusza CBŚ". Policjanci odzyskali także wyłudzone wcześniej kilkanaście tysięcy złotych. Decyzją sądu 24-letni Sebastian M., 26-letni Robert B. oraz 36-letni Grzegorz K. zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Grozić im może kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Policjanci z grupy do zwalczania oszustw dokonywanych metodą "na wnuczka", powołanej w wydziale kryminalnym KSP, pracowali nad sprawą oszustwa, do którego doszło 29 października. Z posiadanych przez funkcjonariuszy informacji wynikało, że sprawcy próbowali wyłudzić od mieszkanki Pragi Południe kilkadziesiąt tysięcy złotych, podając się najpierw za jej krewnych, a potem funkcjonariuszy CBŚ. Kobieta przekonana, że pomaga w policyjnej akcji, poszła do banku po gotówkę. Tam funkcjonariusze zatrzymali 24-letniego Sebastiana M.  Mężczyzna wpadł w momencie,  gdy oczekiwał na przekazanie mu przez pokrzywdzoną pieniędzy.

Ponadto, w wyniku dalszych czynności operacyjnych, policjanci zatrzymali 26-letniego Roberta B., podejrzanego o udział w oszustwie metodą "na funkcjonariusza CBŚ". Z ustaleń policjantów wynika, że tego samego dnia, odebrał od innej pokrzywdzonej kilkanaście tysięcy złotych. W ręce kryminalnych wpadł także 36-letni Grzegorz K., podejrzany o skierowanie dwóch wcześniej zatrzymanych mężczyzn, po odbiory wyłudzonych pieniędzy. W wyniku przeszukań policjanci odzyskali utracone pieniądze oraz zabezpieczyli replikę odznaki policyjnej.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe III Wydział Karny na wniosek policjantów, poparty przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Praga Południe zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec Sebastiana M., Roberta B. oraz Grzegorza K. podejrzanych o dokonanie oszustwa oraz usiłowanie dokonania oszustwa metodą "na wnuczka" oraz "na funkcjonariusza CBŚ".

Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.

Telefonować można pod nr 22 60-33-222.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.

Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy.

(KSP / mj)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 8.12 MB)

Powrót na górę strony