Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia "Wirus 2014"

Data publikacji 19.11.2014

Wczoraj pacjent podejrzany o zarażenie wirusem Ebola trafił do Szpitala Śląskiego w Cieszynie. To część scenariusza ćwiczeń, organizowanych przez Śląski Urząd Wojewódzki pod nazwą „Wirus 2014”. Ćwiczenia te były sprawdzianem umiejętności oraz koordynacji działań służb zarządzania kryzysowego, policji, służby zdrowia i sanepidu.

Wczoraj rano policjanci z Cieszyna i Katowic wzięli udział w ćwiczeniach pod nazwą „Wirus 2014”. Ta skrajna sytuacja kryzysowa, była sprawdzianem umiejętności i koordynacji działania służb na Śląsku. Scenariusz ćwiczenia zakładał, że jeden z petentów Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zgłosił nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Miał objawy świadczące o zarażeniu wirusem gorączki krwotocznej, a jednocześnie informował o tym, że niedawno wrócił z kraju, w którym wirus ten występuje. Wyznaczono także specjalne strefy zamknięte oraz miejsca odbywania kwarantanny przez osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą podejrzewaną o zarażenie Ebolą. „Pacjent” został przewieziony przez specjalny zespół ratowników do Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Działania policjantów polegały m. in. na zabezpieczeniu i koordynacji trasy przejazdu ekipy ratowniczej jadącej z Katowic do Cieszyna, a także zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego przy współpracy z ochroną cieszyńskiego szpitala, gdzie wyznaczono strefę zamkniętą. Mundurowi zabezpieczali teren przed dostępem osób postronnych. Mundurowi mieli za zadanie ustalić osoby, które mogły mieć styczność z pacjentem podejrzanym o zarażenie niebezpiecznym wirusem. Ponadto do działań w Cieszynie został skierowany służbowy pojazd "RSD" z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Ruchome Stanowisko Dowodzenia wyposażone jest m.in. w specjalne kamery wysuwane na maszcie, zainstalowane w podwoziu i przenośne. Dalsze działania lekarzy oraz strefę zamkniętą obserwowano właśnie dzięki zamontowanym na miejscu kamerom policyjnym.

Więcej informacji na temat ćwiczeń na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

(KWP w Katowicach / kr)

Film Ćwiczenia "Wirus 2014"

Pobierz plik Ćwiczenia "Wirus 2014" (format mp4 - rozmiar 28.55 MB)

Powrót na górę strony