Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświadczenie w sprawie działań Policji w siedzibie PKW

Data publikacji 21.11.2014

Policjanci zatrzymali 12 osób, które mimo wielokrotnych apeli administratora obiektu i Policji nie opuściły siedziby PKW. Do zdarzenia doszło dnia 20 listopada br. Zatrzymane osoby zostały przewiezione do jednostek Policji, gdzie przeprowadzane są z nimi czynności procesowe w związku z naruszeniem miru domowego. Czynności te prowadzone są w trybie przyspieszonym, co oznacza, że skierowanie do sądu wniosków o rozpoznanie następuje w ciągu 48 godzin od momentu zatrzymania.

Funkcjonariusze Policji, którzy wczoraj w godzinach wieczornych zabezpieczali teren przyległy do siedziby Państwowej Komisji Wyborczej zostali poinformowani, że grupa osób, która weszła do budynku i znajduje się w pomieszczeniach PKW, przyszła porozmawiać z przedstawicielami Państwowej Komisji Wyborczej i interwencja Policji wobec nich nie jest konieczna. W tym czasie na zewnątrz protestowało kilkadziesiąt osób.

Policjanci pozostawali w kontakcie z przedstawicielem administratora budynku. Z uwagi na ciągły napływ osób, z których część wchodziła do budynku funkcjonariusze przekazali osobom odpowiedzialnym za jego zabezpieczenie, że są gotowi do udzielenia pomocy. Policja podjęła również decyzję o wprowadzeniu do środka budynku kilku funkcjonariuszy. Zostali oni jednak poproszeni o jego opuszczenie, gdyż uznano, że nie ma potrzeby interwencji Policji.

Osoba upoważniona przez administratora budynku PKW około 23.00 złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 193 kk (naruszenie miru domowego). Przedstawiciel administratora obiektu trzykrotnie zwracał się do zgromadzonych o opuszczenie siedziby PKW. Wezwanie to, co zostało w nim wyraźnie podkreślone dotyczyło także przedstawicieli mediów. Większość z dziennikarzy zastosowała się do tego wezwania.

8 osób dobrowolnie opuściło pomieszczenia PKW i wyszło na zewnątrz. Zostały one wylegitymowane i wręczono im wezwania do stawiennictwa w jednostce Policji.

W związku z tym, że pozostali zgromadzeni zostali w środku, administrator zwrócił się do Policji o podjęcie interwencji. Policjanci trzykrotnie wezwali zgromadzonych do opuszczenia budynku. Po pięciu minutach funkcjonariusze wyprowadzili osoby, które nie zastosowały się do poleceń wydawanych przez policjantów.

12 osób, w tym dziennikarze, którzy nie zastosowali się do wezwania o opuszczenie pomieszczeń PKW zostało zatrzymanych. Przewieziono je do kilku jednostek Policji, by wykonać dalsze czynności procesowe w kierunku art. 193 kk. Czynności te prowadzone są w trybie przyspieszonym, co oznacza że skierowanie do sądu wniosków o rozpoznanie następuje w ciągu 48 godzin od momentu zatrzymania.

st. asp. Mariusz Mrozek

Rzecznik Prasowy Komendanta Stołecznego Policji

(KSP / mb)
Powrót na górę strony