Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści działający metodą „na policjanta” nie są bezkarni

Data publikacji 29.11.2014

Kolejną osobę mającą związek z oszustwem metodą „na policjanta” zatrzymali funkcjonariusze z ursynowskiego komisariatu. Podejrzany o wyłudzenie 20 tys. złotych, trafił do policyjnej celi dwa dni po zdarzeniu. Mężczyźnie, który został tymczasowo aresztowany przez sąd może grozić kara do 8 lat więzienia. Po raz kolejny przestrzegamy przed oszustami, którzy w ten sposób wyłudzają pieniądze od starszych osób.

Ursynowscy policjanci odebrali zawiadomienie o oszustwie metodą na tzw. „policjanta”. Sprawcy podający się najpierw za krewnego mieszkańca dzielnicy, a potem za oficera CBŚ, wyłudzili od niego pieniądze. Mężczyzna przekonany, że pomaga w policyjnej akcji przekazał oszustom 20 tys. złotych.

Sprawą zajęli się policjanci z ursynowskiego wydziału zwalczającego przestępczość przeciwko mieniu. W zaledwie dwa dni ustalili tożsamość i zatrzymali mężczyznę mającego związek z przestępczym procederem. Nie bez znaczenia w tej sprawie były również informacje przekazane funkcjonariuszom przez pokrzywdzonego. Oszust został zatrzymany przez stróżów prawa na terenie Ursynowa. Z ustaleń policjantów wynika, że to on odbierał gotówkę, po tym jak pokrzywdzony 63-latek wypłacił ją z banku.

Policjanci po wykonaniu czynności procesowych z zatrzymanym doprowadzili go do prokuratury. Mężczyzna jest podejrzany o oszustwo. Został tymczasowo aresztowany przez sąd. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Przypominamy, że sposób działania oszustów w tym przypadku jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy. Powody wymagające nagłej „pomocy” finansowej są przeróżne. Najczęściej dotyczą wypadku drogowego lub innej nagłej sytuacji, gdzie pieniądze mają pomóc w uniknięciu aresztowania. Zazwyczaj, po chwili dzwoni kolejny przestępca podający się za „policjanta” lub „oficera CBŚ”. Tu pada informacja, że wcześniej dzwonił oszust i prosi starszą osobę o pomoc w schwytaniu sprawców. W tym celu należy spełnić żądania oszustów i przekazać im pieniądze osobiście lub poprzez wpłatę na konto. Osoba podszywająca się pod policjanta lub oficera CBŚ obiecuje zatrzymać oszustów na gorącym uczynku. Niestety po wpłaceniu umówionej kwoty, wszelki kontakt z przestępcami urywa się. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Komenda Stołeczna Policji oraz Urząd m.st. Warszawy prowadzą akcję informacyjną, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych i ostrzeżenie ich przed grożącym ze strony oszustów niebezpieczeństwem. Przypominamy: Policja nigdy nie prosi o pieniądze! Każdy kto odebrał tego typu telefon proszony jest o pilny kontakt pod numerem 997.

(KSP / dm)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.96 MB)

Powrót na górę strony