Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszty za kradzieże pojazdów

Data publikacji 01.12.2014

Kolejny sukces policjantów, będący ciosem w przestępczość samochodową. Sąd aresztował kolejnych dwóch mężczyzn związanych z kradzieżami samochodów na terenie Niemiec po tym jak lubuscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież na terenie Niemiec vw jetta i golfa. Zatrzymania mężczyzn to efekt kilkumiesięcznej wytężonej pracy kryminalnych z Międzyrzecza, Skwierzyny oraz Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp. Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Do pierwszych ustaleń i zatrzymań w tej sprawie doszło już we wrześniu, kiedy to policjanci w Skwierzynie zainteresowali się dwoma autami na niemieckich numerach rejestracyjnych. Kiedy podjęto próbę zatrzymania obu aut, kierowcy zaczęli uciekać. Policjanci zatrzymali wtedy jednego z kierujących. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych, okazało się, że pojazdy pochodzą z kradzieży. W wyniku wykonywanych w sprawie czynności procesowych oraz operacyjnych, policjanci ustalili dane pozostałych mężczyzn zamieszanych w proceder kradzieży aut z terenu Niemiec. Zatrzymani mężczyźni wielokrotnie byli już karani za przestępstwa przeciwko mieniu - kradzieże, włamania i rozboje.

Na wniosek prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, sąd aresztował mężczyzn na okres trzech miesięcy. Za tego typu przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

To kolejne zatrzymania i sukcesy związane z przestępczością samochodową. Na początku 2014 roku policjanci z Międzyrzecza i Gorzowa zabezpieczyli 22 luksusowe samochody oraz setki części pochodzących z kradzionych na terenie Niemiec aut. Wartość pojazdów objętych postępowaniem wyniosła niemal 3 mln zł. Zatrzymano także dwie osoby, które usłyszały już zarzut paserstwa, za co grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Policjanci analizując wtedy zebrany materiał dowodowy ustalili, że przestępczy proceder prowadzony był prawdopodobnie od 2009 r. a liczba zabezpieczonych aut oraz części i podzespołów świadczy o bardzo dużej skali działalności i możliwej współpracy poszczególnych osób w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Działalność na tak dużą skalę wymagała zbudowania specjalnych struktur, zorganizowanych na poszczególnych jej etapach. Począwszy od kradzieży pojazdów, ich transportu na teren Polski, demontażu, sprzedaży elementów i podrabiania numerów VIN oraz w finale, legalizacji skradzionych lub składanych z kradzionych elementów pojazdów. W czasie działań, policjanci zatrzymali trzy osoby mające związek z nielegalnym procederem. Zarzucono im obrót utraconymi na terenie Niemiec pojazdami. Dwie z nich już usłyszały zarzuty paserstwa, za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
 
(KWP W Gorzowie Wlk. / ap)

Powrót na górę strony