Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Komisariatu III Policji w Lublinie

Data publikacji 01.12.2014

Dzisiaj w samo południe odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Komisariatu III Policji w Lublinie. Mieszczący się przy ul. Kunickiego 42 nowy obiekt o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. metrów to nowoczesne, funkcjonalne miejsce pracy policjantów, a jednocześnie miejsce przyjazne dla interesantów i osób niepełnosprawnych. Koszt inwestycji łącznie z wyposażeniem to kwota około 10 mln. złotych. Pieniądze przeznaczone na ten cel pochodziły z Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji oraz ze środków budżetowych. W największym komisariacie w Lublinie będzie pracować 106 funkcjonariuszy.

Uroczystości otwarcia nowej siedziby Komisariatu III Policji w Lublinie przy ul. Kunickiego rozpoczęły o godz. 12.00. Wzięli w nich udział: Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, reprezentanci służb mundurowych, sądów, szefowie prokuratury oraz kadra kierownicza garnizonu Policji lubelskiej.

Uroczystości rozpoczęły się od przekazania nowych radiowozów. Lubelscy policjanci otrzymali 23 pojazdy służbowe. Jest to 13 pojazdów oznakowanych i 10 nieoznakowanych, następujących marek: Kia Cee’d, Kia Venga, Skoda Yeti, Opel Corsa, Hyundai.  Zakup policyjnych aut częściowo finansowany był ze środków przekazanych przez Urząd Marszałkowski oraz jednostki samorządowe powiatów: lubelskiego, zamojskiego, łęczyńskiego, parczewskiego, kraśnickiego, opolskiego, krasnostawskiego, świdnickiego, ryckiego i chełmskiego. Nowe radiowozy poświęcili kapelani lubelskiej Policji: ks. Bogdan Zagórski i ks. Marcin Gościk. Kluczyki do służbowych samochodów wręczył Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś oraz Lubelski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Działo.

Podczas swojego wystąpienia szef lubelskiego garnizonu Policji nadinsp. Dariusz Działo szczególne słowa podziękowania skierował na ręce Prezydenta Miasta Lublin - Krzysztofa Żuka. Komendant podkreślił, że „bezpieczeństwo jest rzeczą bezcenną, a sprawnie działająca Policja pełni rolę wiodącą w zapewnieniu tego mieszkańcom. Aby osiągnąć ten efekt potrzebna jest ścisła współpraca z władzami samorządowymi”.

Jak powiedział szef lubelskiego garnizonu, oddany do użytku nowy komisariat przeznaczony będzie dla funkcjonariuszy,  którzy do tej pory pracowali w komisariacie przy ul. Kunickiego 49 a. Wybudowana w latach 20-tych ubiegłego wieku kamienica  posiadała trudne warunki lokalowe. Zbyt mała powierzchnia biurowa i zły stan techniczny  utrudniała wykonywanie obowiązków służbowych. Ze względu na brak uregulowania stanu prawnego nie było możliwości dokonywania remontów, czy modernizacji tego obiektu. Dodatkowym utrudnieniem był brak parkingu zarówno dla pojazdów służbowych jak i interesantów. Osoby, który dotychczas przychodziły na komisariat, nie miały ku temu odpowiednich, godziwych warunków. Teraz się to zmieni.

Cały dwukondygnacyjny obiekt jest przestronny, a jednocześnie funkcjonalny. Powierzchnia użytkowa budynku biurowego to ponad 2 tys. mkw. Oprócz nowocześnie wyposażonych pokoi wewnątrz znajdują się także: nowe stanowisko kierowania, poczekalnia, recepcja, punkt przyjęć interesantów, sala odpraw, siłownia, szatnie, magazyn broni, składnice akt, magazyny dowodów rzeczowych, pokoje przesłuchań oraz okazań. Z kolei na zewnątrz, dużym udogodnieniem jest plac, na którym mieści się ponad 70 miejsc parkingowych, w tym zadaszonych, dla policjantów i interesantów. Budynek jest również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do nowej siedziby przenieśli się również funkcjonariusze z VIII komisariatu. Od 1 stycznia 2015 roku zmianie ulegnie struktura organizacyjna obu jednostek.  Komisariat III Policji będzie największym komisariatem Policji w Lublinie. Łącznie będzie tam pracować 106 funkcjonariuszy oraz 5 pracowników cywilnych.

Rozpoczęcie całej inwestycji było możliwe dzięki ogromnej przychylności władz naszego miasta. W czerwcu 2012 roku działka o powierzchni 5769 mkw przy Kunickiego 42 została przekazana w trwały zarząd Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie. 16 października 2013 r. podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny. W ciągu roku powstała  tam nowa inwestycja w pełni dostosowana do wykonywania zadań z zakresu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Koszt inwestycji łącznie z wyposażeniem  to około 10 mln. złotych. Środki finansowe przeznaczone na ten cel pochodziły z Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji ( ponad 6 mln. złotych) oraz ze środków budżetowych ( blisko 4 mln. zł.).

Następnie głos zabrali włodarze miasta. Wojewoda Lubelski Wojciech Wilk złożył gratulacje na ręce Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Dariusza Działo i Prezydenta Lublina – Krzysztofa Żuka. Podkreśli, że jest to kolejna udana inwestycja na terenie miasta. Dodał też, że Lublin wzbogacił się o kolejny komisariat na miarę XXI wieku. Jego powstanie przyczyni się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk w swoim wystąpieniu podkreślił, że oddany do użytku nowy komisariat to przykład dobrej współpracy samorządów i Policji. Jak zaznaczył, „razem możemy więcej”. Prezydent podziękował nadinsp. Dariuszowi Działo, za to, że kilka lat temu zainaugurował tę współpracę, która dla dobra mieszkańców będzie kontynuowana.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś uczestnicząc w otwarciu III komisariatu, powiedział, że jest to szczególny dzień, kiedy zostały zrealizowane marzenia. Policjanci doczekali się nowych profesjonalnych warunków pracy. Podkreślił, że jest to zasługa wszystkich, a szczególnie samorządów i Prezydenta Miasta Lublin. Nadinsp. Olbryś dodał, że „rok obecny jest drugim rokiem kontynuacji procesu standaryzacji komend i komisariatów Policji w Polsce. Na realizację tego programu  został przeznaczony 1 miliard złotych. Dzięki temu możemy uczestniczyć w oddawaniu tak pięknych obiektów, które pozwolą jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo”.

Przedstawiciele Policji oraz lokalnych władz dokonali przecięcia wstęgi otwierając oficjalnie nowy budynek III Komisariatu Policji w Lublinie. Po tej ceremonii, budynek poświęcili kapelani lubelskiej Policji – ks. Bogdan Zagórski, ks. Marcin Gościk a także  Proboszcz Parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Michała Archanioła w Lublinie - ks. Arkadiusz Paśnik.

Po oficjalnej ceremonii otwarcia komisariatu, Lubelski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Działo zaprosił przybyłych gości do obejrzenia obiektu.  Zwiedzając pomieszczenia służbowe, wszyscy mieli okazję zobaczyć, jak pracują policjanci w nowym komisariacie. Goście mieli okazję obejrzeć przygotowaną wystawę poświęconą Policji Państwowej w II RP.

Nowy Komisariat III przy ul. Kunickiego 42 to już kolejny budynek oddany do użytku policjantom z Lublina w ramach programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji. Dokładnie rok temu – w grudniu 2013 roku, do użytku oddano komisariat VII Policji w Lublinie przy ul. Wyżynnej 18. Koszt jego budowy wyniósł około 9 mln 600 tys. zł. We wrześniu 2011 roku nową siedzibę otrzymali policjanci z V komisariatu, który powstał  przy ul. Koncertowej 4a. Obiekt wybudowany został za kwotę około 8 mln 600 tys. zł.

(KWP w Lublinie / mw)

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.29 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.83 MB)

Powrót na górę strony