Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant z Wrocławia ze srebrnym medalem mistrzostw Europy w karate

Data publikacji 03.12.2014

Wrocławski policjant wywalczył srebrny medal w karate podczas Kyokushin IKO – Mistrzostw Europy Open zorganizowanych w Sosnowcu. W finale zmierzył się z zawodnikiem Rosji. Po bardzo zaciętej walce werdykt sędziego głównego dał mu drugie miejsce w zawodach. Zawody były jednocześnie kwalifikacjami do przyszłorocznych mistrzostw świata, które odbędą się w listopadzie w Japonii.

W dniach 29-30 listopada w Sosnowcu odbyła się największa w tym roku impreza karate - Kyokushin IKO w Europie - Mistrzostwa Europy Open. Najlepsi zawodnicy rywalizowali przez dwa dni o miano najlepszych w Europie. Wśród reprezentantów Polski znalazł się wrocławski policjant podinsp. Wojciech Żmija. Występując w kategorii +35 lat i kategorii powyżej 80 kg stoczył wiele wspaniałych walk na światowym poziomie. W ćwierćfinale wygrał z reprezentantem z Algierii. O wejście do finału zmierzył się z reprezentantem Polski i wygrał jednogłośnie decyzją sędziów. W walce o złoty medal spotkał się z najbardziej utytułowanym zawodnikiem w tej kategorii na świecie - Dimitrijem Lunevem z Rosji. Po bardzo emocjonującym i zaciętym pojedynku z dużo cięższym przeciwnikiem (20-kilogramowa różnica) werdykt sędziego głównego dał mu drugie miejsce i srebrny medal.

Drugie miejsce i srebrny medal na mistrzostwach Europy jest największym sukcesem sportowym dolnośląskiego policjanta i daje mu przepustkę do rywalizacji na europejskich i światowych matach z najlepszymi karatekami globu.

Następnymi dużymi turniejami, w których wystąpi podinsp. Wojciech Żmija będą wagowe mistrzostwa Europy w Berlinie, gdzie rozstawiony zostanie z najlepszymi zawodnikami jako jeden z faworytów oraz mistrzostwach świata w Tokyo.

Wcześniej przygotowując się do zawodów w Sosnowcu podinsp. Wojciech Żmija wziął udział w Ogólnopolskim Turniej Karate Kyokushin, który odbył się w Lubinie. Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin był wspaniałym widowiskiem.

Organizatorami tej inicjatywy była lubińska szkoła walki przy współpracy z Fundacją Polska Miedź, Starostwem Powiatowym, Urzędem Miejskim i Regionalnym Centrum Sportowym. W mistrzostwach udział wzięło wielu znanych zawodników, w tym Wicemistrzyni Europy - Maja Święch. Oprócz bardzo młodej części wojowników na matach wystąpili zawodnicy w kategoriach kadeci, młodzicy, juniorzy, seniorzy oraz kat. królewska +35.

Medale i dyplomy dla zawodników wręczali: Mistrzyni Świata Karate Kyokushin Sensei Agnieszka Sypień 4 dan oraz mistrz Europy kategorii open Sensei Sylwester Sypień 4 dan. Pokaz samurajski wykonał pierwszy samuraj w Polsce Sensei Jerzy Ludziejewski 2 dan.

Faworytem turnieju występującym w kategorii +35 OPEN był podinsp. Wojciech Żmija z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Jako aktualny Mistrz Polski Open nie zawiódł swoich kibiców i w bardzo widowiskowy sposób wygrał wszystkie walki, zdobywając złoty medal. W jego walkach nie zabrakło wysokich nokautujących kopnięć oraz mocnych uderzeń powalających dużo cięższych przeciwników.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony