Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant laureatem konkursu „Poznański Wolontariusz Roku”

Data publikacji 05.12.2014

Policjant Przemysław Janiak wygrał XV edycję konkursu „Poznański Wolontariusz Roku”. Jako założyciel i wolontariusz Fundacji na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych i Autystycznych „FIONA” nigdy nie zastanawia się, czy da się coś zrobić – tylko jak to zrobić! Wraz z gronem przyjaciół z fundacji stawia na integrację i pomaganie młodzieży autystycznej, niepełnosprawnej i wykluczonej. Podkomisarz Janiak to policjant o wielu pasjach, ale przede wszystkim o wielkim sercu.

Zwieńczeniem konkursu „Poznański Wolontariusz Roku” była uroczysta gala, która odbyła się 4 grudnia br. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Decyzją kapituły konkursu w kategorii indywidualnej wygrał policjant i wolontariusz Przemysław Janiak, który z rąk Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Marii Remiezowicz odebrał statuetkę. Była to już piętnasta edycja konkursu. Kandydatów do pięciu kategorii zgłaszali poznaniacy.

Podkomisarz Przemysław Janiak w Policji służy od 23 lat. Obecnie pełni służbę na stanowisku Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Poznań Stare Miasto. Jest założycielem i wolontariuszem Fundacji na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych i Autystycznych „FIONA”. Cały swój wolny czas poświęca młodym ludziom. Pracuje z osobami z autyzmem, zespołem Aspergera oraz z innymi, mającymi trudności w kontaktach społecznych. To człowiek o wielu pasjach i wielkim sercu. Jako instruktor skałkowy z pełnym zaangażowaniem i oddaniem uczy swoich podopiecznych wspinaczki skałkowej, a dzięki skonstruowanej przez niego uprzęży osoby jeżdżące na wózkach mogą poznać przyjemność bujania się między drzewami.

FIONĘ założył wraz z żoną w 2009 roku i od tamtej chwili już nigdy nie zastanawiał się czy coś da się zrobić – tylko jak to zrobić! Trudności i bariery traktuje jako wyzwanie, a nie ograniczenie. Poprzez organizowanie i prowadzenie zajęć sportowych i edukacyjnych uczy swoich podopiecznych świata, dając im siłę do zmagania się z trudnościami życia codziennego. Wszystkie aktywności w fundacji – zajęcia rehabilitacyjne, obozy, spotkania, pomagają młodym ludziom wyjść z domowej izolacji i nawiązać kontakt z drugim człowiekiem.

Przemysław Janiak to człowiek, który zaraża wszystkich optymizmem i pozytywną energią. To przykład funkcjonariusza, który z powodzeniem godzi służbę z pasją, a przy tym pomaga innym. Przy wsparciu przyjaciół  łamie szablony, ”pod prąd… wbrew stereotypom”. To dzięki niemu, młodzi ludzie poznają nieosiągalny dla nich dotąd świat. W zamian dostaje najpiękniejszy dar – uśmiech i radość podopiecznych.

(KWP w Poznaniu / ap)

 

Powrót na górę strony