Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani członkowie grupy wyłudzającej podatek VAT

Data publikacji 06.12.2014

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali na terenie województw małopolskiego i świętokrzyskiego 9 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem wielomilionowych kwot nienależnego zwrotu podatku VAT w obrocie stalą. W sumie w sprawie zarzuty usłyszało już 30 osób. Jest to przykład skutecznej walki CBŚP z przestępczością ekonomiczną.

Policjanci krakowskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 9 osób, które, działając w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzały wielomilionowe kwoty nienależnego zwrotu podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu stalą. Sprawcy, wykorzystując szereg podmiotów gospodarczych, pozorowali eksport transportów ze stalą w ramach krajów członkowskich Unii Europejskiej. Zyskiwali w ten sposób możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT.

Zatrzymania są kolejnym etapem realizacji wielowątkowej i rozległej sprawy, w której do tej pory zostało zatrzymanych 30 osób. Podejrzani usłyszeli m.in. zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonania szeregu oszustw oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych.

Wobec wszystkich podejrzanych zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju, a także poręczeń majątkowych.

Ponadto na poczet przyszłych kar i grzywien zajęto mienie należące do podejrzanych-pieniądze w gotówce, nieruchomości oraz środki finansowe zgromadzone na kontach bankowych.

Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Sprawa ma charakter rozwojowy. 

CBŚP Kraków / kb

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.2 MB)

Powrót na górę strony