Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa pościgowa zatrzymała poszukiwanego oszusta

Data publikacji 09.12.2014

Policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych zatrzymali ukrywającego się oszusta. Mężczyzna nie wrócił do więzienia po przyznanej przerwie w karze. Okazało się, że jest on zamieszany w inne oszustwa i wyłudzenie około pół miliona złotych. Grozi mu kolejny wyrok i kara nawet 10 lat więzienia.

We wtorek 2 grudnia policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu zatrzymali ukrywającego się od pewnego czasu oszusta. W akcji zatrzymania wzięli udział policjanci SPAP. Mężczyzna został obezwładniony na jednej z ulic Wrocławia. O jego determinacji i chęci uniknięcia powrotu do więzienia świadczy to, że zmienił wygląd farbując włosy na inny kolor, posiadał dokumenty z cudzymi nazwiskami, miał przy sobie Taser – urządzenie do obezwładniania przy pomocy elektrycznych impulsów.

Aleksander C. był poszukiwany listem gończym w związku z wyrokiem jaki zapadł w Sądzie we Wrocławiu. Był także poszukiwany sądowym nakazem, ponieważ podczas odbywania kary więzienia wyszedł we wrześniu 2013 roku na przepustkę i więcej się w więzieniu nie pokazał. Szukała go także prokuratura w Rawiczu w związku z prowadzonym śledztwem. Ta ostatnia sprawa jest ciągle wyjaśniana i dotyczy poważnych oszustw na szkodę wielu firm.

Na początku lipca br. jedna z rawickich firm zajmująca się sprzedażą materiałów budowlanych otrzymała ofertę z czeskiej firmy oferującej do sprzedaży stal. Zakupili oni za kwotę ponad 20 tysięcy złotych 12 ton takich wyrobów i po siedmiu dniach mieli otrzymać towar. Tak się jednak nie stało, więc 4 sierpnia przedstawiciele przedsiębiorstwa zawiadomili o dokonanym na ich szkodę przestępstwie.

Policjanci z Rawicza szybko ustalili, że wskazana firma handlująca stalą w ogóle nie istnieje, a oszuści wysyłali swoje oferty drogą elektroniczną wraz z fakturą pro forma. Trop prowadził do Wrocławia gdzie jak się okazało oszuści do przyjmowania wpłat wykorzystali konto jednego z banków. Rachunek był zarejestrowany na podstawionego 80-letniego mieszkańca Wrocławia. W wyniku błyskawicznie podjętych przez policjantów działań zablokowano konto bankowe.

Na podstawie historii tego konta policjanci do walki z przestępczością gospodarczą ustalili, że od czerwca do początku września 2014 r. na rachunek wpłynęły pieniądze na łączną kwotę około pół miliona złotych tytułem zapłaty bądź też wpłacanych zaliczek na zakup stali oraz cukru.

W związku z tą sprawą 4 września policjanci z Rawicza zatrzymali we Wrocławiu dwie osoby. Był to 49-latek, który trafił do aresztu oraz 45-letnia kobieta. W tej sprawie przedstawiono zarzuty także 80-latkowi za pomocnictwo.

Zatrzymany we wtorek Aleksander C. trafił także do aresztu i będzie odpowiadał za kolejne oszustwa, o które jest podejrzany. Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony