Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przerabiali dokumentację kradzionych luksusowych samochodów

Data publikacji 09.12.2014

Krakowscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy podrabiali znaki identyfikacyjne pojazdów. Odzyskano 3 pojazdy.

Pod koniec zeszłego tygodnia policjanci z wydziału do zwalczania przestępczości samochodowej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze, zatrzymali dwóch 34-letnich mężczyzn. Zatrzymani podejrzewani byli o paserstwo oraz podrabianie znaków identyfikacyjnych samochodów.

Ponieważ z policyjnych ustaleń wynikało, że obaj mogą mieć ukryte w „dziuplach” kradzione pojazdy przygotowane do przeróbki numerów, policjanci równolegle, w trzech miejscach  (2 w Krakowie i 1 w powiecie krakowskim)przeszukali pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Policjanci natrafili w nich na ukryte 3 luksusowe samochody: Mercedes Sprinter, Saab 93 oraz BMW 330 (skradziony w 2012 r. w Wielkiej Brytanii) o łącznej wartość 200 tys. zł., a także na szereg elementów wyposażenia pojazdów. Zabezpieczono również dokumenty mogące posłużyć do legalizacji i rejestracji wcześniej skradzionych samochodów.

Najprawdopodobniej sprawcy kupowali za granicą uszkodzone auta, które następnie „po cichu” złomowali, a ich dokumenty służyły do legalizacji samochodów kradzionych o dużej, większej wartości, które następnie trafiały do nabywców. Wszystko na to wskazuje, że przestępczy proceder trwał od pewnego czasu i kradzionych samochodów, które zmieniły swojego właściciela na lewych dokumentach musiało być więcej.

Zatrzymali mężczyźni usłyszeli zarzuty paserstwa oraz fałszowania dokumentów, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju a także poręczenia majątkowego. W przeszłości obaj byli już karani za przestępstwa podobne w tym za paserstwo kradzionych samochodów.

Trwają dalsze czynności zmierzające do ustalenia innych osób mogących mieć związek ze sprawą.

(KWP w Krakowie / ap)

Film Przerabiali dokumentację kradzionych luksusowych samochodów, tak aby można było je „legalnie” sprzedać

Pobierz plik Przerabiali dokumentację kradzionych luksusowych samochodów, tak aby można było je „legalnie” sprzedać (format mp4 - rozmiar 4.37 MB)

Powrót na górę strony