Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oferując pożyczkę, wyłudził mieszkanie

Data publikacji 09.12.2014

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie zatrzymanemu przez wrocławskich policjantów, a podejrzanemu o oszustwo i wyłudzenie mienia znacznej wartości. Sprawca, najpierw wykorzystując stan zdrowia pokrzywdzonego i zdając sobie sprawę z braku możliwości wywiązania się przez niego z zaciągniętego zobowiązania, udzielił mu 36 tys. złotych pożyczki, a następnie, przywłaszczył jego nieruchomość o wartości ponad 200 tys. złotych. Podejrzany został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Policja i prokuratura podejrzewają, że mężczyzna może mieć na swoim koncie jeszcze inne tego typu przestępstwa.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, w wyniku prowadzonych działań operacyjnych, ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wyłudzenie mienia znacznej wartości. Podejrzany, to 50 – letni mieszkaniec Wrocławia. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy zajmujących się tą sprawą, sprawca wykorzystując stan zdrowia pokrzywdzonego i jego niezdolność do należytego pojmowania podejmowanych przez niego działań, podpisał z nim w 2013 r. umowę na udzielenie pożyczki na kwotę 36 tys. złotych w formie aktu notarialnego. Jako zabezpieczenie spłaty pożyczki, sporządził umowę przywłaszczenia nieruchomości pokrzywdzonego wraz z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji.
 
Policjanci gromadząc materiał dowodowy wykazali, że sprawca zdawał sobie sprawę z tego, że pokrzywdzony z uwagi na stan zdrowia, nie jest w stanie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania. Zatrzymany mężczyzna w listopadzie 2014 r. na podstawie umowy przywłaszczenia, zbył nieruchomość pokrzywdzonego za kwotę 205 tys. złotych. Na podstawie zebranego materiału, na wniosek prokuratury, sąd zastosował wobec podejrzanego mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. 
 
W toku prowadzonego postępowania funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację mogącą świadczyć o tym, że zatrzymany mężczyzna oferując pożyczki, w sposób przestępczy uzyskał tytuł własności jeszcze innych nieruchomości. Sprawca, jako udzielający pożyczek, ogłaszał się w prasie i na portalach internetowych. Teraz za oszustwo i wyłudzenie mienia znacznej wartości, zatrzymanemu grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony