Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa włamywaczy

Data publikacji 12.12.2014

Policjanci z powiatu złotoryjskiego zatrzymali pięciu mężczyzn podejrzanych o kradzieże i włamania na terenie trzech powiatów w województwie dolnośląskim i lubuskim. Grupa ma na swoim koncie kradzieże m.in. oleju napędowego, elektronarzędzi a także butli z gazem. Straty w tej sprawie szacowane są na dziesiątki tysięcy złotych. O dalszym losie zatrzymanych zdecyduje sąd.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi zatrzymali pięciu mężczyzn w wieku od 16 do 40 lat, podejrzanych o szereg przestępstw na terenie powiatów złotoryjskiego, legnickiego oraz żarskiego. Wspólne działania policjantów pionu prewencji i kryminalnego pozwoliły na zatrzymanie najpierw dwóch mężczyzn w wieku 16 i 21 lat, mieszkańców powiatu zgorzeleckiego i żarskiego, podejrzanych o kradzieże paliwa z zaparkowanych pojazdów na jednym z osiedli mieszkaniowych. Krótko po tym zatrzymaniu w ręce funkcjonariuszy wpadli dwaj kolejni członkowie grupy, którzy również brali udział w kradzieżach oraz kradzieżach z włamaniem do pojazdów jak i do pomieszczeń na terenie pow. złotoryjskiego, legnickiego oraz żarskiego.

Policjanci ze złotoryjskiej komendy dowiedli, że podejrzani działali w okresie od lutego 2013 do lipca 2014 r.  Dopuszczali się przede wszystkim kradzieży oleju napędowego z kombajnów jak i ciągników rolniczych, włamań do garaży oraz do placówek oświatowych. Najczęściej ich łupem padały elektronarzędzia, piły spalinowe, klucze, paliwo w kanistrach, a także butle z gazem.
 
W wyniku podjętych czynności policjanci na terenie posesji należących do tych mężczyzn ujawnili i odzyskali skradziony motor marki Simson, a także piłę spalinową.

W tej sprawie zatrzymany został jeszcze jeden mężczyzna, który uczestniczył w całym procederze. Policjanci przedstawili całej grupie łącznie 35 zarzutów, a straty jakie spowodowali podejrzani szacowane są na ponad 50 tysięcy złotych.

Jak wynika z ustaleń, grupa działała najczęściej pod osłoną nocy, wykorzystując źle zabezpieczone wejścia do pomieszczeń gospodarczych, uchylone okna, czy też pojazdy pozostawione w miejscach nieoświetlonych. Funkcjonariusze docierają do kolejnych osób pokrzywdzonych i prowadzą czynności zmierzające do odzyskania skradzionego mienia.

Zatrzymani za czyny, o które są podejrzani odpowiedzą teraz przed sądem. Dorosłym za włamania i kradzieże grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast o losie 16-latka zdecyduje sąd rodzinny.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony