Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy gang złodziei w rękach policjantów

Data publikacji 12.12.2014

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności może grozić trzem obcokrajowcom, zatrzymanym przez legnickich policjantów. Sprawcy przecinali opony w samochodach jadących autostradą A-4, a następnie, kiedy kierowca zatrzymał się, aby zmienić koło, okradali je. Dwóch podejrzanych wpadło w ręce funkcjonariuszy na gorącym uczynku przestępstwa, a do trzeciego doprowadził policyjny pies. Międzynarodowy gang, według ustaleń funkcjonariuszy, ma na swoim koncie co najmniej kilkanaście tego typu przestępstw na terenie Polski oraz Niemiec. Niewykluczone, że działali również w Czechach. Legniccy policjanci współpracują w tej sprawie z funkcjonariuszami wymienionych państw.

Policjanci z legnickiej komendy miejskiej, w wyniku prowadzonych działań, rozpracowali międzynarodowy gang złodziei, działających metodą „na koło” na dolnośląskim odcinku autostrady A-4. Na gorącym uczynku w ręce funkcjonariuszy wpadło 3 mężczyzn. Zatrzymani to obywatele Czech, Albanii oraz Kosowa, w wieku 40 – 46 lat. Cała trójka trafił do policyjnego aresztu.

Zatrzymanie było efektem działań obserwacyjno-zasadzkowych, realizowanych przez legnickich policjantów, po tym jak zaczęły wpływać do nich zgłoszenia od osób pokrzywdzonych. Pierwsze zgłoszenie o kradzieży na legnickim odcinku autostrady A-4, wpłynęło do funkcjonariuszy prawie trzy tygodnie temu. Od tego czasu policjanci z Legnicy oraz innych miejscowości położonych wzdłuż trasy A-4, w kierunku granicy z Niemcami, przyjęli jeszcze kilkanaście zgłoszeń o takich zdarzeniach.

Jak ustalili policjanci zajmujący się tą sprawą, metoda działania przestępców była zawsze taka sama. Sprawcy obserwowali w nocy stacje benzynowe i kantory wymiany walut działające przy autostradzie. Kiedy pojawiał się tam kierowca wymieniający większe sumy pieniędzy, bądź przestępcy orientowali się, że ma on przy sobie znaczną ilość gotówki, nacinali oponę w jego samochodzie.
 
Po przejechaniu kilku kilometrów, kierowca orientował się, że ma pękniętą oponę i zatrzymywał się na zjeździe lub stacji benzynowej, aby ją wymienić. Wtedy złodzieje wykorzystywali ten moment i korzystając z otwartych drzwi z drugiej strony samochodu lub wyłamując wkładki zamka, gdy były one zamknięte, dostawali się do środka i kradli saszetki z pieniędzmi, torby podróżne i inne wartościowe przedmioty.
 
Legniccy policjanci, prowadząc obserwację kilku wytypowanych miejsc na autostradzie A-4, w nocy z czwartku na piątek zauważyli samochód typu laweta, którego kierowca zatrzymał się, aby zmienić koło. Kiedy to robił, do jego pojazdu podjechał samochód, z którego wysiadł mężczyzna i włamał się do kabiny lawety. W tym momencie funkcjonariusze wkroczyli do akcji, zatrzymując dwóch mężczyzn.
 
Do trzeciego sprawcy, który przebiegł przez autostradę i uciekł z miejsca zdarzenia, doprowadził policyjny pies, który wskazał drogę ucieczki i miejsce ukrycia się sprawcy. Przy zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli narzędzia służące do popełniania przestępstwa oraz duże sumy pieniędzy. Policjanci ustalili, że dokonali oni co najmniej kilkunastu przestępstw tego typu na terenie Polski oraz Niemiec. Niewykluczone, że działali również w Czechach. Legniccy policjanci współpracują w tej sprawie z funkcjonariuszami tych krajów. Okradani byli Polacy oraz obywatele innych państw.
 
Zatrzymani usłyszą zarzuty włamań i kradzieży oraz biorąc pod uwagę przecinanie opon, prawdopodobnie również sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Funkcjonariusze wystąpią też do sądu z wnioskiem o ich tymczasowe aresztowanie. Policjanci proszą wszystkie osoby, które padły ofiarą takiego działania przestępców, a nie zgłosiły tego faktu organom ścigania, o kontakt z najbliższą jednostką Policji.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.13 MB)

Powrót na górę strony