Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

IX Gala Finałowa Działania PaT 2014

Data publikacji 12.12.2014

W kinie Muranów odbyła się gala finałowa programu Profilaktyka a Ty (Pat/E 2014). To spotkanie było jednocześnie podsumowaniem IV edycji ogólnopolskiego konkursu dramaturgicznego „Uczmy się Patrzeć” pod tytułem „Inny – nie obcy”. Wyróżnienia i nagrody laureatom wręczyła miedzy innymi Pani Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska. – W takie programy i przedsięwzięcia warto inwestować bo Wy zarażacie entuzjazmem – z takimi słowami zwróciła się do „PaTowiczów” Pani Minister.

PaT to program profilaktyczny, którego autorem jest insp. Grzegorz Jach, Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Promocji Bezpieczeństwa Publicznego. Osią działań społeczności PaT są młodzieżowe grupy teatralne. Młodzi ludzie przygotowując spektakle teatralne kierują do swoich rówieśników wezwanie: „bądź wolny od uzależnień”. Konkurs dramaturgiczny „Uczmy się Patrzeć” to szansa dla tych, którzy mają pomysły, którzy piszą, którzy tworzą scenariusze. W tym roku tematem konkursu „Inny – nie obcy” była odmienność, która powinna być pojmowana jako wyjątkowość godna uznania, nie zaś jako przyczynek do dyskryminacji.

Na zaproszenie Pana Wiceministra Edukacji Narodowej Tadeusza Sławeckiego, gospodarza gali finałowej, która odbyła się w kinie Muranów, przybyli znamienici goście: Pani Teresa Piotrowska – Minister Spraw Wewnętrznych, Pan Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, Pani Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor, Pan nadinsp. Władysław Padło – Przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nauczyciele i policjanci biorący udział w szkoleniu eksperckim PaT 2014 z Wielkopolski, Śląska, Mazowsza i m.ST. Warszawy, liderzy PaT z całego kraju, laureaci IV edycji ogólnopolskiego konkursu dramaturgicznego „Uczmy się Patrzeć” oraz młodzieżowe grupy PaT z Poznania, Żor i dzielnicy Warszawa – Śródmieście. Uroczystą galę poprowadził insp. Grzegorz Jach Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Promocji Bezpieczeństwa Publicznego

Pan Wiceminister Edukacji Narodowej w swoim wystąpieniu podkreślił że „ważne jest to, abyśmy wszyscy byli razem”, stwierdził również, że po kilku latach działalności udało się – projekt cieszy się ogromną popularnością, „a to wszystko dzięki setkom wolontariuszy, policjantów, nauczycieli, rodziców i w końcu dzięki Wam droga młodzieży”. Do podziękowań przyłączyła się również Pani Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska i zapewniła o swoim wielkim wsparciu dla projektu PaT. 

Z kolei Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do młodzieży ze słowami: - Jesteście dobrą Twarzą polskiej młodzieży. Pan Minister podziękował młodym ludziom, że właśnie poprzez uczestnictwo w takich inicjatywach jak PaT zmieniają rzeczywistość.

Podczas Gali Finałowej ogłoszone zostały wyniki i wręczono nagrody za najlepsze scenariusze:

- Nagrodę Komendanta Głównego Policji otrzymały ex aequo: Magdalena Błachut z Krasiczyna za scenariusz "Tramwaj zwany nienawiścią” i Wiktoria Fostacz z Niska za scenariusz „Błękitny Ptak”;
- Nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymały ex aequo: Julia Bażela z Dębicy za scenariusz „Inny nie znaczy gorszy” oraz praca zbiorowa „Czarno na białym” Joanny Wysockiej, Patrycji Sztamy, Alicji Skrobały, Bartłomieja Siedleckiego z Sieradza;
- Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymały ex aequo: Milena Gworys z Wielunia za scenariusz „Dwie drogi” i Paulina Wojtyra z Ostrówka za scenariusz „Nie dać się wyobcować”;
- Nagrodę Rzecznika Praw Dziecka, Grand Prix Konkursu, otrzymali za scenariusz: „iGRAszka” Wiktoria Gajzler i Paweł Szabała z Wrocławia i Strzelec Opolskich.

Jako scenariusze rekomendowane przez program Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” Jury Konkursu wyróżniło dodatkowo prace:

- Ewelina Woźniak, „Zielone szkiełko”;
- Tomasz Kierepko, „Inni”;
- Ewa Wronka, Barbara Stęgierska, „Ostatni raz”;
- Ewa Paszyńska, „Malowane ptaki”;
- Anna Górska, „Wciąż bardziej obcy”;
- Joanna Wieczorek, „Na ziemi, którą ja i ty też zamieniliśmy w morze łez”;
- Mateusz Sierpowski, „Franciszek”;
- Monika Góra, „Bajka o małpce”.

Na koniec uroczystej Gali głos zabrał Pan nadinsp. Władysław Padło Przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, który dokonał uroczystego zamknięcia IX Gali Finałowej Działania PaT/E i zaprosił na przyszły rok na X Finał, który odbędzie się w dniach 24 – 25 czerwca 2015 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie.

ik

 

 

Powrót na górę strony