Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowany za oszustwa metodą „na policjanta”

Data publikacji 16.12.2014

Policjanci z Wilanowa zatrzymali osobę podejrzaną o udział w oszustwach metodą „na wnuczka” i „policjanta”. 49-latek wpadł w ich ręce na terenie województwa opolskiego. Z informacji funkcjonariuszy wynika, że mężczyzna pośredniczył w przekazywaniu gotówki wyłudzonej od starszych osób i ma on związek z oszustwem na kwotę 140 tys. złotych oraz dwoma próbami takiego przestępstwa. Grzegorzowi J., który został tymczasowo aresztowany przez sąd, może grozić kara do 8 lat więzienia.

Policjanci pracowali nad kolejnymi sprawami oszustw metodą na „wnuczka” i „policjanta”. Sposób działania we wszystkich tych przypadkach był bardzo podobny. Sprawcy nawiązywali telefoniczny kontakt z wytypowanymi osobami i podając się za ich krewnych, prosili o pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po chwili dzwonił kolejny przestępca, który podawał się za policjanta lub oficera CBŚ i twierdził, że wie o wcześniejszym telefonie oszustwa i prosi swojego rozmówcę o pomoc w jego schwytaniu. W tym celu należało spełnić żądania oszusta i przekazać mu pieniądze osobiście lub poprzez wpłatę na konto. Po wpłaceniu gotówki wszelki kontakt z rzekomymi funkcjonariuszami urywał się.

Policjanci, dzięki pracy operacyjnej, wytypowali kolejną osobę, która mogła mieć związek z tymi oszustwami. Z ich informacji wynikało, że 49-latek pośredniczył w przekazywaniu gotówki wyłudzonej w ten sposób od starszych osób i może on mieć na swoim koncie oszustwo na kwotę nawet 140 tys. złotych. Mężczyzna jednak nie przebywał na terenie Warszawy i wiedząc, że jest poszukiwany prawdopodobnie często zmieniał miejsce pobytu. W ręce funkcjonariuszy wpadł na terenie województwa opolskiego i został przewieziony do wilanowskiego komisariatu.

Policjanci ustalili, że Grzegorz J. tylko we wrześniu próbował oszukać w podobny sposób jeszcze dwie inne osoby. Zebrany przez funkcjonariuszy materiał pozwolił na przedstawienie 49-latkowi trzech zarzutów. Mężczyzna jest podejrzany o oszustwo oraz dwa usiłowania takiego przestępstwa. Teraz grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KSP / ap)

Powrót na górę strony