Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowca autobusu miał dwa promile i wiózł pasażerów

Data publikacji 16.12.2014

Policjanci goleniowskiej drogówki zatrzymali pijanego kierowcę autobusu. Do tragedii nie doszło dzięki jednemu z pasażerów – policjantowi, będącemu w czasie wolnym od służby, który nakazał kierowcy zatrzymanie pojazdu, zawiadomił stróżów prawa, a następnie przekazał kierowcę w ich ręce.

Oficer dyżurny goleniowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że kierowca autobusu jednej z firm przewozowych jest prawdopodobnie pijany, gdyż wyraźnie czuć od niego woń alkoholu. Zgłaszający dodał, że autobus ten wyjechał z Nowogardu i jedzie z pasażerami w kierunku Goleniowa.

We wskazane miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci. Na wysokości miejscowości Kościuszki, zauważyli stojący autobus. Okazało się, że jeden z pasażerów – policjant, będący w czasie wolnym od służby, wyczuł od kierowcy woń alkoholu i postanowił zareagować. Nakazał mężczyźnie zatrzymanie autobusu i uniemożliwił mu dalszej jazdy oraz próbę oddalenia się z miejsca. Kierowca oburzony faktem zachowania pasażera, stał się arogancki wobec niego i groził mu pozbawieniem życia.

W rozmowie z pasażerami stróże prawa ustalili, że kierowca po wyjechaniu z Nowogardu na krajową „szóstkę”, stwarzał ogromne zagrożenie w ruchu lądowym, jechał całą szerokością drogi, przekraczał oś jezdni oraz najeżdżał na krawężniki.

Policjanci poddali 55-letniego szofera badaniu stanu trzeźwości. Okazało się, że miał w organizmie 2 promile alkoholu. Autobusem przewoził kilkunastu pasażerów.

Mężczyzna został zatrzymany, trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, sprowadzania bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym oraz gróźb karalnych.

O dalszym losie nieodpowiedzialnego kierowcy zdecyduje sąd. W świetle obowiązujących przepisów, za popełnione czyny, których się dopuścił, grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Na uznanie i pochwałę zasługuje obywatelska postawa szczecińskiego policjanta, który nie pozwolił pijanemu kierowcy na kontynuowanie dalszej jazdy, a tym samym zapobiegł tragedii, jaka mogłaby spotkać podróżujące osoby, w związku z zaistniałym niebezpieczeństwem.

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony