Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukał kilkanaście osób na ponad 330 tysięcy złotych

Data publikacji 17.12.2014

Mieszkaniec Podkarpacia, który oszukał przy kupnie samochodów dostawczych kilkanaście osób z terenu całej Polski i wyłudził od nich 334 tysiące złotych, został zatrzymany przez policjantów z tarnowskiej komendy miejskiej. W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową w Tarnowie 28-latek usłyszał 15 zarzutów oszustw, usiłowania oszustwa oraz podrobienia dokumentów. Grozi za to do 8 lat pozbawiania wolności. Policjanci odzyskali 4 przywłaszczone pojazdy.

Wyszukiwał na portalach ogłoszeniowych oferty sprzedaży samochodów dostawczych. Telefonicznie kontaktował się ze sprzedawcami aut, podszywając się za właścicieli legalnie działających firm. Nie negocjował niższej ceny, chętnie przystając na kwotę podaną w ogłoszeniu. Twierdził, że z powodu rzekomej awarii pilnie potrzebuje samochodu do pracy, po którego odbiór zgłosi się jeden z pracowników jego firmy.

Był na tyle przekonujący, że sprzedawcy decydowali się na wydawanie aut na podstawie przesyłanych drogą mailową przez oszusta, sfałszowanych przelewów bankowych, których autentyczności, z racji weekendu, nie byli w stanie zweryfikować.

Do odbioru „zakupionych” samochodów wykorzystywał poznane w Internecie i poszukujące pracy w charakterze kierowców osoby, którym płacił za usługę kilkaset złotych. Nieświadomi niczego bezrobotni dostarczali oszustowi samochody, które następnie trafiały do paserów, a dalej dementowane były na części.

Od jesieni ubiegłego roku do wiosny tego roku, działający w podobny sposób, 28-latek z powiatu łańcuckiego oszukał kilkanaście osób z terenu całego kraju, pozbawiając ich mienia o łącznej wartości 334 tysięcy złotych.

Jednym z pokrzywdzonych jest także przedsiębiorca z Tarnowa. Zgłoszoną przez niego sprawą zajęli się policjanci z komendy miejskiej.

Dzięki ich działaniom mężczyzna został zidentyfikowany i zatrzymany na terenie Podkarpacia. Trafił do nadzorującej śledztwo w tej sprawie tarnowskiej prokuratury, gdzie przedstawiono mu zarzuty oszustwa, usiłowania oszustwa i podrobienia dokumentów.

Policjanci dotarli również do współpracujących z nim paserów i pomocników. 9 mieszkańców województwa podkarpackiego, w wieku od 28 do 45 lat usłyszało zarzuty, za które grozi im do 5 lat pozbawiania wolności.

Pracujący nad sprawą kryminalni zlokalizowali samochodowe dziuple i odzyskali 4 pozyskane w nielegalny sposób pojazdy, a także mnóstwo części pochodzących ze zdemontowanych aut.

(KWP w Krakowie / mg)

 

Powrót na górę strony