Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwanie osób zaginionych w terenie trudnym – szkolenie służb ratunkowych

Data publikacji 18.12.2014

Wałbrzyscy policjanci przeprowadzili szkolenie dla służb ratunkowych, prowadzących poszukiwania osób zaginionych. W 2014 roku funkcjonariusze na terenie powiatu prowadzili 45 poszukiwań osób, w przypadku których istniało realne zagrożenie życia i zdrowia. Najbardziej w pamięć policjantów zapadły poszukiwania szczęśliwie odnalezionego 4-letniego Wojtusia.

Wałbrzyscy policjanci zorganizowali szkolenie dotyczące taktyki i techniki poszukiwania osób zaginionych w terenie trudnym. Celem szkolenia było doprecyzowania zasad oraz wypracowanie modelu współpracy prowadzenia poszukiwań osób zaginionych przez Policję i specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratunkowe PSP. Do udziału w szkoleniu zaproszono funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji w Warszawie, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, ościennych komend powiatowych Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, Straży Miejskiej, ratowników górskich z grupy wałbrzysko-kłodzkiej, instruktora z centrum Szkoleń Poszukiwawczych GOPR oraz przedstawicieli Nadleśnictwa Wałbrzych.

Szkolenie składało się z dwóch części. W części teoretycznej omawiano m.in. podstawowe zasady poszukiwań lądowych osób zaginionych, wykorzystanie map w działaniach poszukiwawczych. Zaprezentowano programy komputerowe oraz środki techniczne wspierające działania poszukiwawcze. W czasie szkolenia funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji zaprezentowali Mobilne Centrum Wspierania Poszukiwań. Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu będzie starała się o doposażenie wałbrzyskiej Policji w podobny pojazd.

Cześć druga szkolenia to ćwiczenia w terenie. Zadaniem osób biorących w nich udział było odnalezienie ukrytych przedmiotów. Uczestnicy szkolenia stosując różne techniki terenowe stanęli na wysokości zadania. Odnaleziono wszystkich poszukiwanych.

Ćwiczenia teoretyczno-praktyczne miały na celu wypracowanie modelu współpracy z innymi służbami, w sytuacjach kryzysowych.

(KWP we Wrocławiu / ap)

 

Powrót na górę strony