Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie. Straty sięgają nawet 160 tys. zł

Data publikacji 19.12.2014

Nielegalne oprogramowania służące do wykonywania projektów ujawnili policjanci na terenie jednej z firm budowlanych. W trakcie przeszukania firmy mundurowi z Sekcji do walki z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie zabezpieczyli laptopy, dyski twarde oraz inne nośniki danych. Straty wynikające z użytkowania nieposiadających licencji oprogramowań szacowane są wstępnie na około 160 tys. złotych. Osobom, które zajmowały się wykorzystywaniem nielegalnego oprogramowania w prowadzonej działalności gospodarczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj po południu policjanci z Sekcji do walki z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie pojawili się w z firmie budowlanej działającej w pow. parczewskim. Funkcjonariusze mieli informacje, z których wynikało, że jej przedstawiciele wykorzystywali nielegalne oprogramowanie  służące do wykonywania projektów. Ustalenia operacyjnych potwierdziły się. Podczas przeszukania pomieszczeń, mundurowi zabezpieczyli sprzęt komputerowy: laptopy, dyski twarde oraz inne nośniki danych. Przedstawiciele firmy nie przedstawili licencji do legalnego użytkowania ujawnionych oprogramowań.

Straty wynikające z tej przestępczej działalności, na chwilę obecną szacowane są na kwotę nie mniejszą niż 160 tys. zł.  Dokładne ich określenie będzie możliwe po przebadaniu zabezpieczonych komputerów i nośników danych przez biegłych.

Osobom, które zajmowały się wykorzystywaniem nielegalnego oprogramowania w prowadzonej działalności gospodarczej grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / mj)

Powrót na górę strony