Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W trosce o pieszych

Data publikacji 19.12.2014

Ta niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno-zimowym w szczególny sposób narażona jest na potrącenia. Zachowaniom kierowców wobec pieszych w najbliższych dniach starannie przyglądają się gorzowscy policjanci. W prowadzonych działaniach „PIESI” mundurowi będą widoczni w rejonie przejść dla pieszych oraz miejscach, gdzie często dochodzi do potrąceń.

Obecnie panujące warunki, to czas szczególny w kontekście bezpieczeństwa pieszych. Szybko zapadający zmrok, opady deszczu, drogi spowite gęstą mgła to obrazek, który stanowi niemal codzienność. W takim okresie chwila nieuwagi może zakończyć się tragicznie. Warto przy tym pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Policjanci, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu gorzowskiego, podejmują szereg działań by zminimalizować liczbę zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego i zwiększyć ich bezpieczeństwo szczególnie na przejściach dla pieszych.

Warto zauważyć, że już część kierowców zatrzymuje się w momencie, kiedy pieszy zbliża się do przejścia. Takie zachowanie ma się stać normą, kiedy przepis mówiący o takim obowiązku wejdzie w życie. Póki co jest to projekt zmian. Ale takie zachowania odnotowujemy jednak za rzadko. Będziemy reagować na wszelkie przypadki łamania prawa w kontekście niechronionych uczestników ruchu drogowego – tłumaczy Zastępca Naczelnika Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie podkom. Roman Hak.

Warto pamiętać, że poza terenem zabudowanym na pieszych spoczywa obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Przepis ten dotyczy już nie tylko osób do 15 roku życia ale wszystkich. Niestety wciąż zbyt wiele osób lekceważąco podchodząc nie tylko do prawa ale i do własnego życia, ignoruje ten obowiązek.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ap)

Powrót na górę strony