Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywi policjanci zatrzymani

Data publikacji 30.12.2014

Wrocławscy policjanci zatrzymali dwie osoby, które mają na swoim koncie co najmniej pięć zaborów mienia. Sprawcy podczas swoich przestępczych działań posługiwali się dokumentem przypominającym legitymację policyjną. Za popełnione czyny zatrzymanym grozi nawet do 5 lat więzienia.

Funkcjonariusze Komisariatu Policji Wrocław Leśnica w wyniku intensywnych działań operacyjnych ustalili i zatrzymali dwie osoby, podejrzane o kradzieże. Sprawcami okazali się 32-letnia kobieta oraz 22-letni mężczyzna - rodzeństwo z Wrocławia. Ponadto w ich w mieszkaniu znalezione zostały różnego rodzaju środki odurzające. Jak ustalili funkcjonariusze pionu operacyjnego, pracujący nad tą sprawą, zatrzymani podczas zaborów rzeczy posługiwali się dokumentem imitującym legitymacje policyjną. Policjanci udowodnili im co najmniej pięć kradzieży pieniędzy, dokumentów oraz telefonów komórkowych. Sprawcy zabierali rzeczy poszkodowanym, informując ich jakoby miały one pochodzić z przestępstwa. Ich ofiarami były m.in.: osoba, której w ciemnej bramie sprawcy sprawdzili telefon, twierdząc, że pochodzi on z przestępstwa, a w innym przypadku okradli starszą kobietę, której zabrali miesięczną emeryturę.
 
Przypominamy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się np. telefonicznie z najbliższą jednostką Policji, aby zweryfikować podawane przez policjantów czynności służbowe. Podobnie w przypadku zabezpieczenia przedmiotów, należy pamiętać, że na tę okoliczność sporządzany jest protokół, a dalsze wyjaśnienia w sprawie mają miejsce w jednostce Policji.
 
Nieumundurowani funkcjonariusze Policji są zobowiązani do okazania legitymacji służbowej, w taki sposób aby umożliwić zainteresowanemu odczytanie osobiste jego danych, numeru służbowego, organu wydającego, a policjanci ponadto podają nazwę swojej jednostki. W trakcie interwencji policjanci podają również podstawę prawną i faktyczną prowadzonych czynności służbowych. Prawdziwi policjanci nie będą wykonywali czynności procesowych w miejscach odludnych, czy też ciemnych bramach.
 
Zatrzymanym za popełnione czyny grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Powrót na górę strony