Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na oszustów

Data publikacji 05.01.2015

Dziś przed południem dyżurny KMP w Lublinie otrzymał 8 zgłoszeń o próbach wyłudzenia pieniędzy metodą na „wnuczka”. Dzwoniące osoby podawały się za członków rodziny i twierdziły, że brały udział w wypadku komunikacyjnym. W jednej sytuacji kobieta podająca się za córkę, przekonywała, że pożyczyła od koleżanki dużą sumę pieniędzy i teraz musi je pilnie zwrócić. Na szczęcie w żadnym z tych przypadków oszustom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu. Osoby wykazały się czujnością i nie dały się nabrać.

Dyżurny KMP w Lublinie dziś przed południem w zaledwie godzinę otrzymał 8 zgłoszeń o próbach wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. wnuczka. We wszystkich przypadkach scenariusz był niemal identyczny. Sprawca podając się za syna lub wnuczka oświadczał, że spowodował wypadek drogowy i żeby uchronić się od konsekwencji karnych, pilnie potrzebuje gotówki. W jednym przypadku kobieta podająca się za córkę twierdziła, że pożyczyła od koleżanki dużą sumę pieniędzy i teraz nie ma ich jak zwrócić. Przy tym, by nie dać się rozpoznać po głosie, udawała, że jest chora na zapalenie krtani. Na szczęście rozwaga i rozsądek uchroniły starsze osoby od przekazania pieniędzy przestępcom. Podejrzewając, że mają do czynienia z oszustami, w celu upewnienia się, sami dzwonili do swoich krewnych. Później o fakcie zaistnienia przestępstwa powiadomili Policję.

Funkcjonariusze z KMP w Lublinie poszukują oszustów i po raz kolejny apelują o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Tego typu przestępcy wykorzystują ludzką ufność, otwartość i szczere intencje. Ich pomysłowość i przebiegłość jest nieograniczona. Ofiarami oszustów najczęściej padają osoby starsze.

Pamiętaj!

Nigdy nie przekazuj pieniędzy ludziom, których nie znasz. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z członkami rodziny.  Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie lub pojawia się podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję (tel. 997 lub 112).

(KWP w Lublinie / ap)

Powrót na górę strony