Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie podczas WOŚP

Data publikacji 12.01.2015

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegł spokojnie, a w całym kraju doszło do drobnych incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP. Policja odnotowała 28 zdarzeń zaistniałych podczas zbiórek pieniędzy oraz imprez towarzyszących. Nad bezpieczeństwem wolontariuszy, kwestujących i tych wszystkich, którzy wspierali WOŚP, czuwało kilkanaście tysięcy policjantów. Kontrolowali oni również, czy zbiórki pieniędzy prowadzone były przez osoby do tego uprawnione.

Na terenie całego kraju w związku ze zdarzeniami zaistniałymi podczas zbiórki pieniędzy oraz imprez towarzyszących WOŚP odnotowano 28 wydarzeń w tym 18 kradzieży puszek WOŚP i pieniędzy z puszek, 7 kradzieży, jeden rozbój, oszustwo i jedno uszkodzenie puszki. Policjanci zatrzymali i doprowadzili do jednostek 22 osoby, w tym m.in. 10 za przestępstwa i 10 za wykroczenia.

Biorąc pod uwagę skalę zbiórki i to, że pieniądze zbierało ponad 120 tys. osób, można powiedzieć, że kwesta na terenie calego kraju przebiegła bezpiecznie i spokojnie.

Nad bezpieczeństwem podczas Finału czuwało ponad 18 tysięcy policjantów i ponad 7 tys. radiowozów, wspieranych przez strażników miejskich. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę, czy zbiórki są prowadzone przez osoby uprawnione, a także na bezpieczeństwo prowadzących kwestę dzieci.

WOŚP jest imprezą bezpieczną: w 2009 r. policjanci odnotowali 62 negatywne zdarzenia z udziałem kwestujących, w 2010 – 58, w 2011 – 65, w 2012 - 43, w roku 2013 – 39 i 59 wydarzeń w 2014 roku. Zdecydowaną większość incydentów stanowiły próby kradzieży i kradzieże.

(KGP / mw)

Powrót na górę strony