Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne ferie

Data publikacji 16.01.2015

Policjanci ruchu drogowego, którzy kontrolują prędkość pojazdów, trzeźwość i uprawnienia kierujących, stan techniczny samochodów i autokarów przewożących dzieci – to codzienność na polskich drogach, także podczas ferii. Wszystko po to, żeby podróże były bezpieczne. Ferie dla policjantów to też służby pełnione na stokach w całym kraju. Mundurowi patrolują nartostrady, zwracając uwagę m.in. na zbyt brawurową jazdę i na pijanych narciarzy.

Ferie na drogach

Jak co roku policjanci ruchu drogowego prowadzą akcję „Bezpieczne ferie” –  czuwają nad bezpieczeństwem, sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą są objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, jest zdecydowanie więcej policyjnych patroli.

W całej Polsce we wskazanych miejscach można będzie sprawdzić stan techniczny autokarów. Stałe punkty kontroli będą się znajdowały m.in. w Warszawie (na parkingu przed Torwarem) i w Radomiu (przy ul. Mierzejewskiego). Podczas kontroli sprawdzany będzie stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół.

Aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
• sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
• poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
• wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Ferie na stokach

Wraz z nadejściem sezonu zimowego policjanci rozpoczęli służbę na stokach narciarskich – są też tam obecni podczas ferii. Dzięki specjalistycznym kursom policjanci są doskonale wyszkoleni – nie tylko świetnie jeżdżą na nartach, ale także wspomagają GOPR w czasie akcji ratunkowych.

Mundurowi na nartach przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracają uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzają też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. W razie potrzeby mogą także udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co ważne, mundurowi  patrolują nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi.

Terminy ferii w 2015 roku w poszczególnych województwach

Jako pierwsi –  od 17 stycznia do 1 lutego –  wypoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 24 stycznia do 8 lutego ferie będą w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim. Od 31 stycznia do 15 lutego przerwę będą mieli uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Jako ostatni –  od 14 lutego do 1 marca –  wypoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Powrót na górę strony