Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili grupę wyłudzającą pieniądze z kont bankowych

Data publikacji 15.01.2015

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa na szkodę kilku banków - takie zarzuty usłyszał zatrzymany przez włocławskich policjantów 32-latek, który został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Do policyjnych cel trafiło także 12 innych osób, z czego 10 odpowie głównie za pomoc w wyłudzeniach. Śledztwo na tym się jednak nie kończy, a policjanci już wiedzą, że w przestępczy proceder zamieszanych jest jeszcze przynajmniej kilkanaście osób. Samych czynów może być nawet kilkaset.

Policjanci z Włocławka nad przestępczym procederem polegającym na wyłudzaniu pieniędzy z kont bankowych pracowali od kilkunastu miesięcy. Wtedy uzyskali pierwsze informacje, że na terenie Włocławka dochodzi do tego typu przestępstw. Przez cały ten czas funkcjonariusze gromadzili dowody. Sprawdzali skrupulatnie każdą uzyskaną informację.

Gdy prowadzący śledztwo, nadzorowane przez prokuratora, uznali, że zebrany materiał jest na tyle mocny, aby zatrzymać podejrzewanych zaplanowali uderzenie. W miniony poniedziałek (12.01.15 r.) na terenie Włocławka policjanci zatrzymali do sprawy aż 13 osób. Wśród nich był jeden z organizatorów przestępczego biznesu - 32-latek. Następnego dnia w prokuraturze usłyszał on zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz licznych oszustw na szkodę kilku banków opiewających na blisko 800 tys. złotych. Mężczyzna, jeszcze tego samego dnia, decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Kolejni zatrzymani to kobiety i mężczyźni w wieku od 19 do 54 lat. Jak wynika z policyjnych ustaleń, to tzw. słupy. To oni otwierali konta w bankach, do których uzyskiwali karty bankomatowe. Te wywożone były za granicę, gdzie dokonywano nimi transakcji bezgotówkowych. Dziesięciorgu z podejrzanych prokurator przedstawił już zarzuty pomocnictwa w wyłudzeniach i objął ich policyjnym dozorem. Za przestępstwo oszustwa kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

To jednak nie koniec sprawy. Prowadzący ją policjanci przewidują dalsze zatrzymania. Na tym etapie wiadomo już, że w ten przestępczy proceder zamieszanych jest jeszcze przynajmniej kilkanaście osób, a samych czynów może być nawet kilkaset. Jaka jednak była jego skala wiadome będzie po zakończeniu śledztwa.

(KWP we Bydgoszczy / ap)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 835.51 KB)

Powrót na górę strony